Oraz dlaczego urządzanie konkursu ofert nie zapewni Ci najlepszego wyboru?
W artykule przedstawiamy, subiektywny zarys strategii znalezienia dobrego wykonawcy mebli na wymiar.
Nasza strategia w punktach:
- Określ kryteria oceny
- Znajdź wykonawcę pasującego do kryteriów
- Upewnij się, że do siebie pasujecie
Na końcu artykułu znajdziesz bardziej rozwinięte podsumowanie.
Nie chcesz czytać? Żaden problem – obejrzyj materiał video:
Jakie kryteria poza ceną warto wziąć pod uwagę kupując meble na wymiar?
Na początek zadaj sobie pytanie: Jaki wykonawca mebli na wymiar będzie najlepszy dla mnie? Aby odpowiedzieć powinnaś/powinieneś, w pierwszej kolejności, określić na czym najbardziej Ci zależy.
Z naszego punktu widzenia klientów najbardziej interesuje:
- Czas od pomysłu do montażu.
- Ilość Twojego zaangażowania w cały proces powstania mebli.
- Jakość produktu. Każdy rozumie przez to coś innego – w tym punkcie chodzi nam o jakość zabudów a nie jakość całej usługi tworzenia zabudów na wymiar.
- Możliwość pełnej personalizacji mebli.
- Możliwość stworzenia nietypowych zabudów.
- Profesjonalna koordynacja projektu.
- Ryzyko trafienia na kiepski produkt, nieskończenia projektu, bądź niedotrzymania innych warunków umowy.
Może zależeć Ci na zupełnie innych kryteriach. Wymieniamy te, o których nasi Klienci mówią najczęściej.
Aby ocenić konkretnego wykonawcę pod kątem tych kryteriów pomocne będzie sprawdzenie czy o tych wszystkich informacjach wykonawca informuje na swojej stronie lub zadanie pytań w rozmowie czy korespondencji mailowej.
Przydatne pytania:
W jakim czasie średnio realizujecie zlecenia podobne wielkością do mojego?
Ile i kiedy powinnam/powinienem zarezerwować sobie czasu w procesie tworzenia zabudów na wymiar?
Jakie decyzje będę musiała/-ał podjąć i kiedy w całym procesie?
Czy macie dedykowaną Osobę która będzie koordynować powstawanie mojej zabudowy?
Z kim będę się kontaktować podczas powstawania mebli?
Czy mogę dodać do zabudów elementy ze stali lub innych nietypowych materiałów?
Czy są usługi oprócz samych mebli które możecie zapewnić jako firma? (np. blaty z kamienia naturalnego/ konglomeratu/ spieku/ kompaktowe; lustra na wymiar z frezowaniami; drzwi szklane; meble z litego drewna; materiały typu Kerrock/ Staron; elementy laminowane, fornirowane, frezowane na cnc; inne)
To co ciężko będzie Ci określić bez specjalistycznej wiedzy to jakość produktu oraz ryzyko (kiepskiego produktu, niedotrzymania terminów, nieskończenia projektu). O ile jakość częściowo określisz po opiniach Klientów i portfolio o tyle ryzyko to bardziej skomplikowany temat.
Ciężko okreslić ryzyko biorąc pod uwagę pojedynczego wykonawcę (potrzebna specjalistyczna wiedza), łatwiej określić ryzyko “kategori” dostwców. Szerzej opisaliśmy całe zagadnienie w innym artykule: Meble z IKEA i meble od Stolarza, czym się różnią – rzetelne porównanie
Określenie reszty kryteriów nie powinno być skomplikowane przy zadaniu odpowiednich pytań. To wystarczy przy selekcji dobrego wykonawcy.
Znajdź wykonawcę pasującego do Twoich kryteriów.
Kolejny krok to znalezienie wykonawcy pasującego do Twoich kryteriów.
Możesz znaleźć wykonawcę samodzielnie. Najpopularniejsze, znane nam metody to:
- Konkurs ofert.
- Znalezienie wykonawcy w Internecie.
- Wykonawca z okolicy.
Możesz również posłużyć się mniej angażującą metodą opartą na poleceniach:
- Polecenia od znajomych
- Polecenia od projektanta/ architekta wnętrz
“Konkurs ofert” i czy warto go robić?
Konkurs ofert to bardzo popularna metoda. Najlepiej sprawdzi się kiedy weźmiemy pod uwagę nie tylko aspekt cenowy ale uwzględnimy też kryteria dodatkowe.
Sugerowanie się tylko i wyłącznie ceną, będąc przekonanym, że przecież każdy wycenia “identyczny produkt” jest, naszym zdaniem, najczęstszym błędem popełnianym przez Klientów w procesie wyboru wykonawcy mebli na wymiar.
Dodatkowo musisz być świadoma/-y faktu, że dobrzy wykonawcy rzadko podejmą się wyceny zabudów Klientowi nie z polecenia a już o wiele mniej z nich weźmie udział w konkursie ofert.
Powodów jest wiele, wymieniamy kilka z nich:
- Z punktu widzenia wykonawcy: to nie działa! Prawdopodobieństwo “wygrania” realizacji w konkursie ofert jest po prostu za małe w porównaniu do nakładu pracy jaki trzeba w to włożyć. Bo Klienci nie wiedzą jakie kryteria mogą brać pod uwagę oprócz ceny.
- Wycena jest pozbawiona szczegółów wykończenia, nie skupiona na potrzebach i oczekiwaniach klienta. Na podstawie informacji zawartych w projekcie rzadko da się zrozumieć na czym zależy najbardziej klientowi. To generuje problemy w późniejszych etapach realizacyjnych.
- Gdyby zakład stolarski robił wyceny wszystkich projektów prawdopodobnie musiałby zatrudnić dedykowaną do tego osobę. Ten koszt pokryją klienci, którzy kupują w tym zakładzie.
Jak widzisz dojrzałe pracownie mają szereg argumentów, by nie uczestniczyć w konkursach ofert i często dochodzą do wniosku, że rezygnują z tego kanału klientów.
Plusy “konkursu ofert”:
- Po otrzymaniu ofert będziesz w stanie w łatwy sposób porównać konkurencyjne pracownie, ale tylko pod warunkiem, że produkt końcowy jest bardzo dobrze wyspecyfikowany (jeśli nie o skutkach przeczytasz poniżej w sekcji ,,minusy”).
- Możesz wybierać z większej liczby dostawców i dostajesz “próbkę” podejścia do obsługi klienta przez pracownię. Może to stanowić dodatkowe kryterium Twojego wyboru.
Minusy rozwiązania:
- Pozbawiasz się możliwości współpracy z pracowniami, które mogą okazać się bardzo dobrymi wykonawcami. Jak już wiesz, większośc dobrych pracowni nie bierze udziału w konkursach ofert.
- Może się okazać, że jedynym kryterium Twojego wyboru finalnie zostanie cena, co niestety może odbić się na jakości.
- Jeśli specyfikacja nie jest szczegółowa ryzykujesz wyceną zupełnie innych produktów przez różne pracownie. Po prostu różne pracownie mogą inaczej zrozumieć “niedopowiedziany” projekt – rozbieżności w ofertach będą ogromne.
- Pracownie wyceniające wszystkie projekty obciążą Cię kosztem robienia wycen dla innych klientów, którzy nie skorzystali z ich usługi. Oczywiście nie wszystkie, bo dla większości może być to nieuświadomiony koszt.
Znalezienie wykonawcy mebli na wymiar w Internecie
To naszym zdaniem obecnie jeden z najlepszych ale zarazem najżmudniejszy sposób na znalezienie dobrego wykonawcy mebli na wymiar.
Plusy rozwiązania:
- Możesz sprawdzić opinie innych Klientów
- Możesz sprawdzić co wykonawca pisze na temat swojego podejścia, jeśli pasuje do Ciebie (podoba Ci się to co pisze) to najpewniej będzie Ci się z nim dobrze współpracować.
- Stosunkowo szybko możesz zweryfikować czy ten wykonawca pasuje do Ciebie.
Minusy:
- Musisz podjąć duży wysiłek i samodzielnie sprawdzić co pisze wykonawca i co piszą o nim (poświęcić na to czas).
- Istnieje ryzyko, że mimo, że wykonawca świetnie wygląda w internecie to nie będzie dobrym partnerem.
Wykonawca z okolicy
Plusy:
- Wykonawca jest blisko więc poniesie mniejsze koszty przy transporcie zabudów.
- Dzięki małej odległości czas realizacji i montażu powinien być delikatnie krótszy. Możliwe, że Twój projekt będzie miał pierwszeństwo przed innymi podpisywanymi w tym samym czasie.
Minusy:
- Kryterium małej odległości “skazuje Cię” na pewną pulę wykonawców i zostawiasz sporą część wyboru przypadkowi.
Polecenia od znajomych
Plusy:
- Nie musisz szukać już samodzielnie
- Znajomy nie ma żadnego interesu w tym żeby polecać wykonawcę więc najczęściej będzie to szczera opinia
Minusy:
- Musisz i tak samodzielnie sprawdzić kompetencję wykonawcy bo poziom trudności Twojego projektu może się znacznie różnić od poziomu trudności projektu polecającego.
- Może się okazać, że wykonawca jest po prostu na innym etapie rozwoju niż w trakcie wykonywania zabudowy Twojemu znajomemu. Przykładowo Jego jakość nie będzie już na takim poziomie. Niestety, przy szybkim rozwoju firmy to dosyć częsty przypadek.
Polecenia od projektanta/ architekta wnętrz
Plusy:
- nie musisz szukać samodzielnie wykonawcy
- Najczęściej architekt bierze część odpowiedzialności za wykonawcę na siebie
- w razie czego masz dwie firmy w których możesz wywierać wpływ gdy coś pójdzie nie tak, a remonty nie są prostym projektem.
Minusy:
- Może się okazać, że będzie to drogie rozwiązanie.
Które kryteria są kluczowe planując zakup mebli na wymiar?
To jest już pytanie do Ciebie. My staramy się tylko uświadomić możliwe rozwiązania.
Najłatwiej wybrać taką firmę, której komunikacja, zasady i przejrzystość będą pasować do Twoich potrzeb. Idealnie będzie jeśli będziesz rozumiała/ rozumiał po rozmowie co dokładnie czeka Ciebie i Twoje zamówienie w kolejnych tygodniach i czego dokładnie możesz się spodziewać po zetknięciu z realnym produktem. Moim zdnaiem musicie do siebie pasować.
Stworzyliśmy krótką ankietę aby pomóc Ci w uświadomieniu jakiego rodzaju wykonawca będzie dla Ciebie najlepszy. Wypełnij ankietę odpowiadając na pytania co jest dla Ciebie ważne, pod koniec otrzymasz interpretację Twoich odpowiedzi i powiemy Ci, jaki wybór może być najlepszy dla Ciebie:
[Tu będzie LINK DO ANKIETY (premiera już niedługo).]
Nie musisz zostawiać kontaktu aby zobaczyć wynik. Udostępniamy go absolutnie za darmo bo wierzymy, że Twój dobry wybór kategorii wykonawcy zaoszczędzi Ci wielu frustracji. Jeśli nie padnie na kategorię którą my reprezentujemy to nawet lepiej, że nie będziesz brała/ brał pod uwagę współpracy z nami bo na koniec najpewniej nie wyciągniesz dużej wartości z naszego modelu pracy – a to jest dla nas kluczowe.
Podsumowanie
Strategia znalezienia dobrego wykonawcy w punktach:
- Określ kryteria oceny
- Znajdź wykonawcę
- Szukanie samodzielne
- Konkurs ofert
- Znaleziony w Internecie
- Wykonawca z okolicy
- Polecenia
- od znajomych
- od projektanta/ architekta wnętrz
- Szukanie samodzielne
- Upewnij się, że do siebie pasujecie
Pamiętaj również o kilku ważnych kwestiach:
- Możesz nie mieć kompetencji aby określić jakość i ryzyko współpracy z konkretnym wykonawcą. Nie martw się tym określ inne elementy które potrafisz.
- Posługiwanie się tylko kryterium cenowym może nie być najlepszym pomysłem. Jeśli kierujesz się takim kryterium to zawsze wybierzesz suzuki Jimmy zamiast Toyoty RAV4 i tydzień w Mszczonowie (Suntiago) zamiast wypoczynku na Bali – tu palmy i tu palmy ;). Czy to źle – oczywiście, że nie! Ale tylko wtedy gdy to świadomy wybór.
- Wybierając tylko kryterium ceny i robiąc konkurs ofert, mimo, że początkowo wydaje się to logicznym możesz narobić sobie wielu problemów.
- Mimo, że tak może się wydawać to meble na wymiar to nie identyczny produkt u różnych producentów. Nawet jeśli posiadasz projekt od architekta.
- Dlaczego Klienci robią konkursy ofert? Moim zdaniem ponieważ nie wiedzą jak można zrobić to inaczej. Przy tym często myślą, że cena to jedyny czynnik który mogą zbadać. Prawie w każdej branży Klienci podejmują złe decyzje zakupowe kierując się tylko ceną przeważnie dlatego, że nie znają innych kryteriów wyboru.
Aby rozszerzyć wiedzę w tematach pokrewnych proponujemy inne artykuły:
Jeśli chcesz nas zapytać o coś bezpośrednio, umów się na bezpłatną konsultację – transparentnie dzielimy się wiedzą w każdym temacie dotyczącym branży mebli na wymiar.
Ważne: Na darmowej konsultacji nie sprzedajemy, w żadnej chwili, naszej usługi. Dzielimy się po prostu naszą wiedzą, zupełnie za darmo bo wierzymy, że to się opłaca. Sprawdź co się za tym kryje.
Zastanawiasz się Czy Grupa Meblarska będzie dobrym wyborem dla Ciebie?
Zostaw numer telefonu – oddzownimy -> Ty ocenisz.
Szanujemy “prawo do nie” do takiego stopnia – że sami doradzimy inną usługę jeśli widzimy, że nasza nie będzie odpowiednia dla Ciebie.