Grupa Meblarska to meble na wymiar i autorskie produdkty.

Zadzwoń do nas +48 505 130 084

Tadeusza Borowskiego 2, Warszawa

POn - Pt 9 - 16

Top

Jeśli myślisz o meblach do domu czasem robienie ich na wymiar może nie być najlepszym możliwym wyborem. Aby sprawdzić która opcja będzie najlepsza w Twoim przypadku, koniecznie przeczytaj artykuł do końca.

 

Nie chcesz czytać? – obejrzyj! Niżej możesz obejrzeć/ posłuchać transkrypcji video tego artykułu:

 

Jeśli potrzebujemy mebli zazwyczaj bierzemy pod uwagę opcje:

  • IKEA
  • Samodzielny Stolarz
  • Masowe “studio” mebli na wymiar
  • Meble ze średniej manufaktury (butikowe studio mebli na wymiar)
  • Gotowe zestawy mebli z sieciówek

 

Niżej opisuję każdą z opcji. Na końcu artykułu znajdziesz tabelę porównującą wszystkie rozwiązania.

 

IKEA

Znany, masowy producent mebli do samodzielnego montażu. Wielu próbowało skopiować jego model biznesowy, nikt jednak nie zbliżył się do skali i rozpoznawalności.

Klienci argumentują, że meble z IKEA są dobrej jakości mimo niskiej ceny. Kuchnie mają ładny, skandynawski design. Wolą kupić w IKEA niż zamawiać meble na wymiar. Ciężko się nie zgodzić z tymi argumentami.

Czasem nie o same meble chodzi. W cenach mebli z IKEA nie ma kosztów montażu. Są to meble modułowe, niewątpliwie to ciekawa pozycja. Nie są to jednak meble na wymiar produkowane od podstaw. Niska cena wynika z dużego nakładu produkcyjnego. Przez co koszty produkcji są tu zdecydowanie niższe niż mebli na wymiar tworzonymi pod konkretne zamówienie.

Brak usługi pomiaru w standardzie. Można ją zamówić za dodatkową opłatą, niewiele Osób wie o jej istnieniu. Możemy dobrać meble i uzupełnienia przestrzeni – “blendy” tak żeby dopasować moduły do wnęk.

Przy tym producencie musimy przygotować się na kompromisy. Przykładowo “drewniane” blaty są w większości fornirowane grubszym fornirem z drewna nie są “litym” wyrobem. Korpusy będą miały sporo dodatkowych otworów we wnętrzach szafek (ponieważ te płyty są używane do różnych rodzajów korpusów) czy cieńsze ścianki niektórych mebli lub mniej wytrzymałe okleiny.

Oczywiście IKEA dba aby jakość wyrobów była wystarczająca aby meble wytrzymały wiele lat. W większości wypadków meble są projektowane i przeprojektowywane cyklicznie żeby wykorzystywały w produkcji jak najmniej materiałów. Szwedzki producent, a ściślej, jego podwykonawcy operują w setkach milionów sztuk, stąd oszczędności części grosza w tej skali robią różnice dla rocznych zysków.

 

Kiedy meble z IKEA będą dobrym wyborem?

  • Jeśli mamy ograniczony budżet i jesteśmy gotowi wykonać część prac samodzielnie.
  • Gdy nie montujesz mebli we wnękach bądź nie masz potrzeby montowania ich na całej ścianie.
  • Przy większych wnętrzach gdzie centymetry nie są na wagę złota.

Możesz też skorzystać z usług firm specjalizujących się w montażu mebli z IKEA ale będziemy musieli poczekać w kolejce i płacąc za tę usługę zbliżymy się do cen samodzielnych stolarzy. W dalszym ciągu nie będzie to typowa kuchnia na wymiar. IKEA również pośredniczy w montażach swoich mebli.

Spotkaliśmy się również z wersjami hybrydowymi. Czyli przykładowo część szafek jest z IKEA a kilka “końcowych” jest na wymiar lub same korpusy z IKEA a fronty zrobione na zamówienie. Jedną z takich realizacji możesz zobaczyć w naszym portfolio: https://grupameblarska.pl/portfolio-item/projekt-fronty-fornirowane-debowe/

IKEA oferuje usługi projektowania całych kuchni w zestawieniu z ich produktami to ciekawa propozycja. Podobny model spotkasz w sieciach Leroy Merlin. Niewątpliwym plusem obu tych firm jest projektowanie mebli w dedykowanych programach 3d. Jest to płatna usługa jednak opłata raczej niewielka.

 

Samodzielny Stolarz

To zupełnie inny produkt niż IKEA. Główna różnica to możliwość personalizacji mebli. Stolarz produkuje korpusy mebli i fronty od zera. Stąd wykorzystanie przestrzeni może być lepsze. Czy meble będą miały ładniejszy design to już zależy od konkretnego Stolarza, Jego umiejętności projektowych (jeśli nie masz własnego projektu).

Stolarz jest często specjalistą rzemieślnikiem więc powinien mieć wiedzę o różnych materiałach i sposobach ich obróbki. 

W projektach prowadzonych przez zakłady stolarskie przeważnie nie będziemy mieli kontaktu z koordynatorem projektu. Jeśli będziesz chciał omówić dużą liczbę szczegółów projektu może to być utrudnione. Stolarz często nie zrobi projektu 3d. Moze wymagać posiadanie go przez Klienta. Może też narysować projekt na kartce papieru. Zdarzają się tacy, którzy potrafią stworzyć cyfrowy projekt mebli, ale to wyjątek niż reguła.

Przeważnie samodzielny Stolarz będzie miał dobry stosunek ceny do jakości. przeczytaj koniecznie artykuł dotyczący tego tematu:

https://grupameblarska.pl/jak-stolarz-wycenia/?utm_source=meble-ikea

Nie bierz tego za pewnik. Czasem stolarz będzie drogą usługą w porównaniu do innych możliwości.

Najważniejsze przy współpracy ze stolarzem jest sprawdzenie czy ma rzeczywiście odpowiednie kompetencje. Koniecznie sprawdź portfolio. Powinieneś kontrolować postęp prac stolarskich na każdym etapie. [artykuł jak współpracować z samodzielnym stolarzem bez bólu głowy jest już w budowie].

Podsumowując, wybór samodzielnego stolarza bądź mniejszej firmy produkującej meble wiąże się z większym ryzykiem niż zakup usługi od sprofejonalizowanego, większego zakładu. Będzie to jednak (najczęściej) zdecydowanie tańsza opcja.

 

Kiedy wybrać usługi Stolarza?

  • Kiedy masz ograniczony budżet a zależy Ci na meblach na wymiar – będzie to najtańsza opcja “na wymiar”.
  • Nie przeszkadza Ci to, że będziesz musiał nadzorować pracę Stolarza.
  • Masz projekt lub nie masz potrzeby widzieć modelu 3d przed realizacją.
  • Nie zależy Ci na unikalnym projekcie, zadowolisz się podobnym do aktualnie popularnych na rynku. Mimo, ze są to meble robione na wymiar Stalarz będzie dążył do tego, żeby projekt był podobny do innych, które już realizaował.

 

Masowe “studio” mebli na wymiar

Mamy tu na myśli firmy takie jak Black Red White, Komandor (to nie tylko szafy), czy niemieckie Nolte. Głównym problemem w skalowaniu firmy produkującej meble na wymiar jest montaż. To tam powstają “problemy”. Stąd podobne firmy zatrudniają zewnętrznych kontraktorów do montaży zabudów. Co może, ale nie musi wiązać się z problemami jakościowymi. Ryzyko oceniam subiektywnie na mniejsze niż u samodzielnego stolarza lub mniejszego producenta. Takie firmy są dobrze zorganizowane. Mają rozpoznawalną markę więc nie mogą sobie pozwolić na dużą liczbę niezadowolonych Klientów.

“Studio” meblowe umożliwia sporą konfigurację zabudów jednak ogranicza się ona, do wewnętrznego katalogu elementów (korpusów, frontów, okuć, systemów itp.). Chociaż możliwość konfiguracji jest duża to ma swoje ograniczenia (podobne do stolarza).

Przewaga nad usługą stolarza to posiadanie dedykowanego programu do projektowania zabudów w 3d. Proces projektowania będzie szybki. Prawdopodobnie odbędzie się na pierwszym spotkaniu. Powinien umożliwić zrealizowanie wielu, popularnych konfiguracji zabudów.

Studia meblowe szukają balansu między jakością materiałów, wyglądem i ceną. Optymalizują koszty jednak nie na poziomie producentów pokroju IKEA. Ma to dobre i złe strony. W IKEA część mebli będzie pusta w środku, masz jednak pewność, że mebel jest rzetelnie testowany. Mimo maksymalnego “odchudzania” często będzie długo przydatny. Tu co do niektórych materiałów można mieć wątpliwości, jednak motywacją na pewno jest tworzenie dobrych produktów. Słaba jakość to raczej wyjątki i wypadki przy projektowaniu lub testowaniu dostawców.

 

Kiedy skorzystać z usług masowego studia BRW lub Komandor?

  • Gdy nie masz wygórowanych oczekiwań do kształtu i wyglądu zabudów.
  • Masz średni budżet.
  • Jesteś gotowy na kompromisy związane z jakością materiałów.
  • Nie masz czasu angażować się w proces i nie chcesz tego robić.
  • Nie potrzebujesz dużej personalizacji produktów.
  • Chcesz otrzymać popularne, typowe rozwiązania.
  • Nie wymagasz opiekuna Twojego zlecenia.

 

Meble ze średniej manufaktury (butikowe meble na wymiar)

Ciężko nazwać tę kategorię mebli. Jeśli masz lepszy pomysł na nazwę napisz do mnie. Grupa Meblarska wpasowuje się właśnie w tę niszę. Lubimy myśleć, że zaczynamy dopiero tworzyć definicję tej kategorii firm.

Główna różnica między butikową pracownią mebli a masowym “studiem” to brak katalogu elementów zabudów. Chodzi o nie nakładanie ograniczeń co do rodzajów technologii użytych w produkcji. Otwartość na nietypowe rozwiązania. U samodzielnego stolarza jest też dowolność projektowa, jednak nie ma tak dużej różnorodności technologicznej i otwartości na nietypowe rozwiązania. Jeśli stolarz jest przyzwyczajony do konkretnych rozwiązań będzie dążył do użycia ich w każdej produkcji. Nic dziwnego – nie ma tam człowieka koordynującego pracę np. spawacza czy innych podwykonawców.

Kolejna różnica to obsługa Klienta i koordynacja procesu powstawania mebli. Dzięki osobie z którą omawiany jest projekt Klient może mieć pewność, że dostanie to co zamawiał. Taka Osoba przeważnie potwierdzi wszystkie ustalenia na spotkaniach, mailowo i telefonicznie. Często umie obsługiwać programy graficzne i ma wiedzę produktową. Dzięki temu doradzi rozwiązania na bieżąco. Stolarz nie ma czasu na tak szczegółowe “zarządzanie projektem”.

Inny wyróżnik to projektowanie w 3d. Jeśli Klient nie ma projektu to nie problem. “Butikowa manufaktura” nie tylko zaprojektuje standardową zabudowę na wymiar, ale również sprawi by była niestandardowa. W Grupie Meblarskiej przykładowo staramy się nie realizować “standardowych projektów”. Staramy się robić takie “o których warto rozmawiać”. Chciałbym żeby nie zabrzmiało to jak puszenie się. Dążymy do tego żeby nasze portfolio było pełne inspiracji dla Klientów i branży. Chcemy robić takie meble z których sami byśmy korzystali.

Przez te elementy taka pracownia wlicza w cenę dużo kosztów których inne pracownie nie posiadają (np. licencje programów 3d, projektanci, prawnicy, specjaliści, koordynator projektu).

Średnie manufaktury posiadają specjalistyczną wiedzę. Rozmawiają z ludźmi, którzy mają wiedzę o rynku, zatrudniają specjalistów, są edukatorami branży. Takie firmy skoordynują wszystko od pomysłu przez projekt do wykonania.

Średnia manufaktura ciągle wyszukuje nowości branżowych – jest ich wręcz głodna. Możesz mieć pewność, że są na bieżąco.

Z tą kategorią firm inwestujesz więcej pieniędzy bo po prostu są droższe. Jednak, z uwagi na charakter takiej działalności i mniejszą liczbę Klientów od masowych studio meblowych każda opinia jest na wagę złota. Zależy im na renomie – to najczęściej dla nich najważniejsza “waluta”. Co sprawia, że ryzyko kiepskiej jakości bądź braku reakcji przy ewentualnych reklamacjach jest bardzo małe.

 

Podsumowując chociaż średnia manufaktura będzie często (choć nie zawsze) jednym z najdroższych rozwiązań to również gwarantuje:

  • Usługę doradczą (dzięki dokształconemu opiekunowi projektu).
  • Pełną personalizację projektu bez kompromisów.
  • Oszczędność Twojego czasu i minimalne zaangarzowanie w proces dzięki profesjonalnej koordynacji projektu.
  • Możliwość produkowania niestandardowych zabudów. Większości innych firm zależy na produkowaniu podobnych zabudów, butikowi zależy na tym żeby meble były, w miarę możliwości unikalne.
  • Mniejsze ryzyko w niedotrzymaniu warunków umowy czy gwarancyjnych – firmie zależy na każdej opinii.

 

Kiedy najlepiej wybrać zorganizowaną firmę produkującą meble na wymiar?

  • Kiedy masz większy budżet.
  • Idealnie byłoby gdyby Twój pomysł był nietypowy – wtedy tak naprawdę nie ma za bardzo innych alternatyw, ale to nie jest warunek konieczny do współpracy.
  • Kiedy chcesz aby tworzenie produktu miało profesjonalną komunikację i było bezobsługowe. Cenisz swój czas.

 

Wybór takiej firmy nie powinien wynikać z konkursu ofert – takie firmy wybiera się bo chce się aby one wykonały Twój projekt.

 

Zastanawiasz się Czy Grupa Meblarska będzie dobrym wyborem dla Ciebie?

Zostaw numer telefonu – oddzownimy -> Ty ocenisz.
Szanujemy “prawo do nie” do takiego stopnia – że sami doradzimy inną usługę jeśli widzimy, że nasza nie będzie odpowiednia dla Ciebie.

 

Gotowe zestawy mebli z sieciówek

Zastanawiałem się czy opisywać tę kategorię produktów. Często słyszę pytanie: Czemu mam płacić 10-krotnie wyższą cenę za meble skoro w sieciówkach istnieją np. gotowe kuchnie modułowe w tak niskich cenach? Uznaliśmy, że to pytanie zdecydowanie wymaga odpowiedzi.

Dla jasności mówimy o gotowych zestaw mebli modułowych które spotkasz w takich sieciach jak: OBI, Leroy Merlin czy ostatnio Castorama. Nie myl tej kategorii mebli z meblami “projektowanymi” przez np. pracowników w tym sklepie. To inna kategoria produktu (inne materiały, proces i dostawcy).

To meble robione przez podwykonawców jako gotowe meble do samodzielnego złożenia przez Klienta w poziomie trudności większym (aczkolwiek zbliżonym) do mebli z IKEA. Produkują je często producenci handlujący swoimi produktami na Allegro lub swoich własnych sklepach e-commerce. To produkcja wysoko wolumenowa (ogromne liczby produkowanych sztuk). Co daje możliwość “zbicia” ceny aby na sztuce mebla zarabiać minimalną marżę. Tu na cenę zestawów mogą mieć wpływ nawet okresowe wahania cen paliwa.

Gdybym miał wymienić wszystkie zalety tego rodzaju produktu to po najbardziej konkurencyjnej cenie produktu wymieniłbym już tylko to, że niektóre z nich mogą dobrze wychodzić na zdjęciach.

Inne cechy tych produktów to:

  • Niska jakość materiałów. Przykładowo:
    • Mała liczba lub brak szuflad w zestawach.
    • Prowadnice szufladowe niskiej jakości (przeważnie najtańsze prowadnice rolkowe nie mające nic wspólnego z systemami szuflad renomowanych producentów).
    • Korpusy produkowane z płyty 16m (tej części akurat można bronić, jednak warto o tym wspomnieć).
    • Okucia przeważnie bez cichego domyku tanich producentów.
    • Okleiny na płycie melaminowej bywają dosłownie z papieru.
    • Niska gęstość płyt melaminowych (to jest zmora branży, jednak w tym produkcie szczególnie widoczna cecha).
  • Brak możliwości jakiejkolwiek konfiguracji. Kupujesz zestaw taki jaki jest. Nie można nawet zdecydować czy wziąć jedną szafkę więcej – trzeba brać kolejny zestaw.
  • Przeważnie w tych zestawach brakuje blatu a jeśli jest dodany to nie ma opcji zmiany.
  • Potrzeba samodzielnej pracy (transport, montaż). Takie meble może złożyć często nawet ekipa remontowa, stąd przy większym remoncie nie musi to być wcale minus.

 

Kiedy najlepiej sprawdzą się meble z sieciówki?

  • Wtedy kiedy liczy się tylko cena.
  • Jeśli meble mają być np. tylko tymczasowym rozwiązaniem przed remontem generalnym.
  • Jeśli chcesz stworzyć mieszkanie na sprzedaż w niskim standardzie. Chcesz je szybko sprzedać ale zależy Ci na jakichkolwiek meblach na zdjęciach.

 

Nie polecałbym takich mebli w mieszkaniach na wynajem. Tam szukałbym, nawet droższych, ale bardzo wytrzymałych jak np. blaty kompozytowe (różne rodzaje materiałów opisujemy w innych artykułach).

 

Który dostawca mebli będzie najlepszy dla Ciebie?

W tym już niestety nie pomogę. Proponuję zadać sobie pytanie: Czy po poznaniu tych wszystkich rodzajów firm możesz z całą pewnością stwierdzić, że któraś z nich pasuje do Ciebie?

Może Ci w tym pomóc tabela którą stworzyliśmy dla Ciebie poniżej:

 

*Pierwsza pozycja ma dużo niewiadomych. Wiemy, że niektóre stolarnie realizują projekty w doskonałej jakości jednak zdarzają się również “zgniłe jabłka”. Branża stolarska jest mocno rozdrobniona i zróżnicowana. Pamiętam telefon od Klientki pewnej stolarni: Zadzwoniła do nas, dosłownie ze łzami w oczach, z pytaniem czy ma prawo egzekwować od stolarza konkretnego wyglądu kuchni. Tu akurat nie do końca mogła coś zrobić, bo nie było takich ustaleń (brak projektu jest często niekorzystny dla Klienta). Wykonanie różniło się znacznie od Jej wyobrażeń. Chodziło o różne głębokości zabudowy lodówki i szafek – jest to jeden z “kontrowersyjnych tematów” w branży.

**Masowe “studia” mebli na wymiar korzystają z usług “zewnętrznych” firm montażowych wybierając tę opcję możesz trafić na bardzo wysoki lub średni standard montażu.

 

Na koniec chcę podzielić się pewnym spostrzeżeniem. Zastanawiające jest to, że zdarzają się jeszcze Klienci – i jest ich całkiem sporo, których głównym kryterium wyboru wykonawcy jest cena. Zgadujemy, że wynika to z małej wiedzy Klientów jak sprawdzić czy dany stolarz/pracownia zachowa jakość więc cena to jedyne kryterium które potrafią porównać. Napisaliśmy o tym osobny artykuł: Jak znaleźć dobrego wykonawcę mebli na wymiar?

Mam nadzieję, że uświadomiłem Cię o wielu, poza cenowych kryteriach wyboru wykonawcy. Wybór teraz może wydawać sie trudniejszy – najważniejsze, że bardziej świadomy.

 

Zastanawiasz się Czy Grupa Meblarska będzie dobrym wyborem dla Ciebie?

Zostaw numer telefonu – oddzownimy -> Ty ocenisz.
Szanujemy “prawo do nie” do takiego stopnia – że sami doradzimy inną usługę jeśli widzimy, że nasza nie będzie odpowiednia dla Ciebie.

 

 

Na koniec mam do Ciebie prośbę. Wkładamy mnóstwo pracy w to aby treści, które piszemy były wysokiej jakości. Dzielimy się wiedzą absolutnie za darmo. Jeśli artykuł oceniasz jako wartościowy podziel się nim ze swoim znajomym – wierzę, że każdy z nas zna kogoś kto jest w trakcie remontu lub planuje go w przyszłości. Dzięki temu pomożesz znajomemu podjąć bardziej świadomą decyzję a nam pozwolisz dotrzeć do większej liczby Osób. Dzięki, że z nami jesteś!
Podziel się artykułem