Ten artykuł jest częścią cyklu artykułów dotyczących cen mebli na wymiar. Wszystkie artykuły z cyklu znajdziesz pod linkiem:
Ile kosztują meble na wymiar?
W artykule skupiamy się na cenie szaf tworzonych na wymiar jednak nie zabraknie tu również porównania do cen gotowych wyrobów. Uważamy, że nie w każdym przypadku należy kupować szafy na wymiar. W niektórych sytuacjach bardziej uzasadniony może być zakup gotowego mebla np. w sieci IKEA lub innej.
Na cenę szafy na wymiar, jak i większości mebli tworzonych na zamówienie, składa się wiele składowych kosztów. Skupimy się na głównych z nich.
- Koszty przedprodukcyjne
- Koszty produkcyjne
- Koszty montażowe
- Ewentualne poprawki i oddanie
Koszty przedprodukcyjne
Pomiar rzeczywisty, na miejscu.
Ten koszt to głównie czas Osoby która musi przyjechać na miejsce i sporządzić dokumentację z pomiarów. Na tym etapie projekty zabudów powinny być gotowe. Osoba która robi pomiar powinna mieć projekty ze sobą aby zwrócić uwagę na niektóre elementy projektu pod kątem pomiaru. Przykładowo jeśli w projekcie zabudów nie ma żadnych blend, cokołów czy koron a ściany mają duże odchyły od pionów i nie są równe (falują) to żeby uniknąć dużych szczelin projekt będzie musiał być zmodyfikowany.
Koszt pomiaru najczęściej jest wliczony w cenę całej usługi tworzenia mebli na wymiar. Wiele zależy od tego czy przed spotkaniem pomiarowym została już podpisana umowa na realizację. Jeśli nie – takie spotkanie w wielu przypadkach będzie płatne. W naszej firmie jeśli nie mamy podpisanej umowy to pomiar jest płatny. Łączymy go w takim przypadku z rozmową o materiałach, pokazujemy wzorniki i próbki. Nazywamy to spotkanie “pomiarowo-materiałowym”.
Zmodyfikowanie projektu do wymiarów rzeczywistych i doradztwo.
Po pomiarze często pojawia się potrzeba modyfikacji projektu a nawet ceny realizacji projektu (cześci produkcyjnej i montażowej). Jest to spowodowane tym, że na miejscu mogą znaleźć się nietypowe elementy które nie były zaznaczone na planach np. rury, skrzynki elektryczne w miejscu kolizji bądź dodatkowe zabudowy kartongipsowe które trzeba uwzględnić w ostatecznym projekcie. Stąd większość cen szaf na wymiar jest ostatecznie potwierdzanych po pomiarze w naturze.
Jeśli współpracujesz z firmą która zatrudnia koordynatora projektu to po tym spotkaniu powinieneś otrzymać minimalnie:
- Rekomendacje dotyczące zabudów i ich modyfikacji lub potwierdzenie, że zabudowa będzie identyczna jak na projekcie.
- Aktualizację ceny realizacji zabudów bądź potwierdzenie, że wcześniej ustalona wstępna cena dalej obowiązuje.
Doradztwo i komunikacja generuje godziny pracy dla firmy realizującej projekt, więc jest kosztem którego nie mogliśmy tu pominąć.
Zaplanowanie produkcji, montażu, podpisanie umowy, inne ustalenia.
W tym miejscu głównym kosztem jest komunikacja z Klientem i skoordynowanie wszystkich ustaleń tak aby każda ze stron była świadoma jak będzie wyglądała współpraca przy realizacji. Umowa najczęściej jest podpisywana we wcześniejszych etapach jednak musimy wziąć pod uwagę koszt związany z ustaleniami związanymi z jej podpisaniem.
Po realziacji tego etapu powinienś mieć podsumowane:
- Podpisaną umowę.
- Orientacyjny termin produkcji i montażu.
- Wszytskie ustalenia dotyczące materiałów, systemów, czy takich szczegółów jak rodzaj uchwytów, okuć i prowadnic.
Koszty produkcyjne
Koszty produkcyjne to głównie:
- Produkcja korpusów i frontów w stolarni. Fronty często są produkowane u podwykonawców którzy się w tym specjalizują.
- Zamówienie systemów i dodatków, plus koszty logistyki.
- Montaż systemów i dodatków w korpusach i przygotowanie do montażu.
Nie będziemy szczegółowo rozpisywać tego etapu. W tym miejscu warto wspomnieć, że koszty produkcyjne to nie tylko sama produkcja i materiał to również czynsz za wynajem hali produkcyjnej, leasingi maszyn i sprzętu. Oczywiście jako Klient ponosisz tylko ułamek tych kosztów miesięcznych. Warto je sobie jednak uświadamiać.
Koszty montażowe
Montaż można podzielić na:
- Transport i wniesienie korpusów i sprzętu.
- Montaż szaf we wnękach.
- Docinanie blend i wykończenia (akryl, inne), regulacja.
Do standardowych kosztów montażu czyli po prostu pracy monterów i sprzętu który jest przez nich używany należy doliczyć koszty transportu i leasingu samochodu transportowego.
Oddanie
Przeważnie nie ma tu dużych dodatkowych kosztów, chyba, że wynikną jakieś poprawki. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że w zdecydowanej większości przypadków jest to minimalnie przyjazd na miejsce, rozmowa z inwestorem, często opowiedzenie o sprzęcie, gwarancjach, użytkowaniu oraz spisanie protokołu odbioru.
Większość Osób nawet nie dopuszcza w myslach, że ten element generuje koszt. Jednak pomyśl, jeśli firma oddaje 12 realizacji w miesiącu i są one w znacznych odległościach od siebie to już praca na pół etatu. Warto wziąć to pod uwagę myśląc o wykonawcy :).
Inne, niestandardowe koszty
W wielu pracowniach koszty zarządzania projektem i logistyki są pomijane w szczegółowych rozliczeniach.
Jadnak trzeba pamiętać, że one istnieją, zajmują realnie czas zatrudnionej Osoby. W przypadku jednoosobowej działalności Stolarza to właśnie On poświęca swój czas na zarządzanie i logistykę związaną z realizacją danego projektu. W bardziej zorganizowanych firmach taki koszt jest generowany przez stanowisko koordynatora projektu.
Przy projekcie małej szafy wnękowej te koszty nie będą duże. Trzeba mieć jdnak świadomość, że dobrze zorganizowane firmy doliczą do kosztów zlecenia tzw. “podstawę” (między innymi: pomiary, poprawienie projektu, zamówienia). Przy małym zleceniu ta kwota będzie sporym procentem finalnej kwoty. Przy większych ten koszt “rozcieńczy” się na wszytskie zabudowy. Stąd rekomendujemy w większych fimach realizować większe zlecenia.
Projektowanie, usługa doradcza
Chociaż większość Klientów rozumie dziś, że bez projektu zabudów ciężko cokolwiek wykonać to często zgłaszają się do nas Klienci jeszcze przed wykonaniem projektu u projektanta. Wykonujemy takie projekty dla naszych Klientów odpłatnie jeśli nie wykonali go wcześniej u swojego projektanta.
Istnieją pracownie stolarskie które wykonują taki projekt za symboliczne 100-200 zł lub gratis przy zakupie mebli. Wiemy z doświadczenia, że takie, “niskobudżetowe” projekty nie są wysokiej jakości i są robione jak z formy. W większości przypadków mogą się sprawdzić, jednak jeśli potrzebujesz wyjątkowego projektu proponujemy przekazać to zadanie firmie która się w tym specjalizuje.
Niestandardowe zabudowy
Pozostaje temat niestandardowych zabudów. O ile standard jest w stanie wykonać większość firm tak niestandardowe, indywidualne projekty robiące wrażenie wymagają już indywidualnego podejścia. Tu przewaga będzie po stronie firm, które między innymi zatrudniają dedykowaną Osobę koordynującą projekt.
Dla takich firm to normalne, że projekty są nietypowe i nie zapłacisz w niej przez to więcej niż za standardowy projekt. Nie są to najtańsi dostawcy, ale te małe, dobrze zorganizowane manufaktury nie boją się wyzwań i chętnie projektują i realizują nietypowe projekty.
Niejeden samodzielny Stolarz też zrealizuje większość projektów jednak wiemy, że nie jest to idealny rodzaj projektu dla Niego.
Alternatywy do szaf na wymiar
Jeśli nie zależy Ci na indywidualnym projekcie i zadowoli Cię gotowy produkt, to szafy na wymiar mogą nie być najlepszym wyborem.
W takim przypadku najlepiej skorzystać z gotowych szaf np. z IKEA. Alternatywnie możesz zamówić gotowe zabudowy np. na Allegro jednak musisz się liczyć z tym, że ich montaż może być zdecydowanie trudniejszy niż mebli z IKEA oraz ich standard może pozostawiać wiele do życzenia. W dużych mieszkaniach w niewysokim standardzie na wynajem mogą świetnie spełnić swoje zadanie.
Nawet gdy wystarczy Ci “standardowy” design to istnieją sytuacje w których zrobienie szaf na wymiar będzie mocno uzasadnione. Głównie dotyczy to małych mieszkań gdzie powierzchnia do przechowywania jest mocno ograniczona i liczy się każdy centymetr. Podobna sytuacja tyczy się niestandardowych wymiarów wnęk gdzie gotowe meble nie będą pasować. W takiej sytuacji będziesz zmuszony zrobić zabudowy na wymiar.
Podsumowanie
Kilka faktów o których należy pamiętać podczas tworzenia szaf na wymiar:
- Cena systemów wewnętrznych wraz z ich montażem może sprawić, że zabudowa będzie dwa razy droższa a w niektórych przypadkach kilkukrotnie przewyższy cenę “gołej” zabudowy.
- Jeśli chcesz zrealizować nietypowy projekt udaj się najpierw do projektanta lub do firmy produkcyjnej, która potrafi tworzyć niestandardowe projekty.
- Czasem ważniejsza będzie tu umiejętność koordynacji projektu niż samej produkcji.
- Jeśli meblujesz małe mieszkanie, w wysokim standardzie, lub z wyjątkowym designem szafy na wymiar będą najlepszym wyborem. W innych sytuacjach może warto kupić gotowy mebel.
Ciężko podać konkretną kwotę, za którą można kupić szafy na wymiar. Mam jednak nadzieję, że składowe przedstawione w artykule uświadomiły Ci dokładnie jak wygląda zagadnienie od strony kosztów. Szafy na wymiar potrafią być bardzo drogie, jednak w wielu przypadkach to najlepsze rozwiązanie na zapewnienie stylowego i przestronnego miejsca do przechowywania.
Dodatkowo to bardzo wdzięczny temat dla projektantów i wykonawców. Na rynku jest wiele rozwiązań systemów i akcesoriów które zapewnią wygodę w użytkowaniu. Jest to element wnętrza nad którym, naszym zdaniem, powinno spędzić się dłuższą chwilę w fazie projektowania.
Aby dowiedzieć się jakie są przykładowe koszty szaf na wymiar skontaktuj się z nami. Transparentnie dzielimy się takimi informacjami przed rozpoczeciem współpracy.
Sprawdź niektóre z naszych realizacji w portfolio: Portfolio Grupy Meblarskiej
Zastanawiasz się Czy Grupa Meblarska będzie dobrym wyborem dla Ciebie?
Zostaw numer telefonu – oddzownimy -> Ty ocenisz.
Szanujemy “prawo do nie” do takiego stopnia – że sami doradzimy inną usługę jeśli widzimy, że nasza nie będzie odpowiednia dla Ciebie.