Grupa Meblarska to meble na wymiar i autorskie produdkty.

Zadzwoń do nas +48 505 130 084

Tadeusza Borowskiego 2, Warszawa

POn - Pt 9 - 16

Top

Kuchnia na wymiar to jedno z centralnych miejsc w każdym domu. Stworzenie jej na wymiar, od podstaw jest bardzo popularnym wyborem. Czasem “gotowe” (modułowe) kuchnie też będą dobrym rozwiązniem.

Jednak jeśli chcesz aby Twoje wnętrze było wyjątkowe, zaprojektowanie jej od zera będzie zdecydowanie najlepszym pomysłem.

 

Jeśli interesuje Cię proces powstawania kuchni na wymiar zapoznaj się z naszym artykułem temu poświęconym: Jak zrobić kuchnię na wymiar?

 

Proces powstawania kuchni jest podobny do procesu powstawania szaf na wymiar. Jeśli chcesz mieć pełniejszą wiedzę na ten temat kosztów proponujemy zapoznać się również z artykułem dotyczącym szaf na wymiar: Ile kosztują szafy na wymiar?

Nie będziemy powielać treści z poprzedniego artykułu więc proponuję potraktować artykuły z zakresu cen jako cykl po przeczytaniu którego powinnaś/ powinieneś mieć pełny obraz czego możesz się spodziewać.

 

 

Jakie rodzaje kosztów składają się na stworzenie kuchni na wymiar?

Podstawowe grupy kosztów w przypadku kuchni to:

  • Koszty przedprodukcyjne
  • Koszty produkcyjne
  • Koszty montażowe
  • Poprawki i oddanie
  • Projektowanie
  • Sprzęty AGD

 

To podobne zestawienie jak w przypadku szaf na wymiar. Największe różnice w tych procesach są związane z liczbą składowych na etapie ustaleń oraz samej produkcji i montażu.

W kuchni mamy do czynienia z większą liczbą niuansów związanych chociażby z blatami roboczymi czy systemami wewnętrznymi w szafkach podblatowych, narożnych czy wiszących.

 

Koszty przed produkcją

Pomiar “w naturze”.

Pomiar rzeczywisty często łączymy ze spotkaniem na którym rozmawiamy o systemach i materiałach. Wiemy, że niektóre projekty zawierają bardzo szczegółową specyfikację kuchni, ale nawet w takich konieczne jest sprawdzenie czy wszystkie elementy projektu są dobrze rozlokowane względem rzeczywistych wymiarów. Zdarzyło nam się, że musieliśmy zrezygnować z wąskiego Cargo w jednej realizacji bo por prostu nie zmieściło się we wnęce w ktorej miały stanąć meble.

Ponadto nawet w szczegółowych projektach najczęściej można coś doprecyzować, zmienić czy poprawić właśnie tu przydaje się usługa doradcza na takim spotkaniu.

Koszt tego etapu to głównie czas specjalistów wykonujących pomiar oraz doradzających materiały czy systemy. Na takim spotkaniu często mamy do dyspozycji próbki różnych materiałów czy tłumaczymy działanie różnych systemów.

 

Przystosowanie projektu do wymiarów rzeczywistych.

Po pomiarze i ustaleniu szczegółów związanych z materiałami i systemami najczęściej na projekt trzeba nanieść poprawki. Tu znów płacimy za czas Osoby, która te poprawki naniesie i odpowiednio przeliczy wymiary wszystkich elementów tworzących zabudowy.

 

Planowanie produkcji i montażu, koordynacja.

Główny koszt w tym miejscu to zarówno komunikacja z Klientem aby “domknąć” wszystkie ustalenia związane z realizacją jak i przeliczenie formatek, wstepnych wymiarów blatów, miejsca na systemy, sprzęt AGD i inne składowe.

 

Koszty produkcji w warsztacie.

Ich główne składowe to logistyka związana z systemami, dodatkami, czasem frontami oraz produkcja korpusów z montażem systemów, frontów i innych składowych.

Do tych kosztów trzeba doliczyć koszty miejsca produkcyjnego i maszyn wykorzystywanych na tym etapie. Te elementy również będą widoczne w cenie, oczywiście jako ułamek miesięcznych kosztów w zależności od liczby realizowanych projektów przez konkretną firmę.

 

Montaż kuchni na inwestycji.

Montaż kuchni jest podobny do montażu innych mebli na wymiar, przeważnie jest jednak dłuższy i bardziej skomplikowany.

Główne składowe tej części kosztów to: 

  • Transport i wniesienie korpusów, blatów i akcesoriów.
  • Montaż korpusów i szafek wiszących.
  • Montaż blatów często z ostatecznym docinaniem, szlifowaniem, olejowaniem i zabezpieczeniem (w przypadku blatów drewnianych).
  • Blendy, wykończenia, silikony, kratki wentylacyjne, osadzenie zlewu, zmywarki, płyty indukcyjnej.

 

Jak widzisz proces montażu ma zdecydowanie więcej punktów niż w przypadku szaf na wymiar. Jak można się domyślać taki montaż wymaga bardziej doświadczonych specjalistów.

 

Oddanie prac.

Jest to spotkanie na którym omawiane są rekomendacje dla użytkowania, zabezpieczenia, czy serwisu mebli. Na takim spotkaniu jest również spisywany protokół odbioru prac.

Oczywiście możesz się domyślać, że koszt tego spotkania jest doliczony do całości usługi i w większości przypadków będziesz mieć rację. W artykule wymieniamy jednak większość składowych kosztu.

 

Usługa doradcza i niestandardowe zabudowy.

Ten punkt uważamy za jeden z kluczowych.

 

Ważne aby uświadomić sobie te dwa punkty:

  • Musisz mieć świadomość, że samodzielny Stolarz będzie chciał wyprodukować kuchnię jak najbardziej zbliżoną do Jego poprzednich realizacji. Za niestandardowe, wyróżniające się elementy przeważnie policzy Cię “ekstra”. Nie jest to związane ze złą wolą. Dla większości Stolarzy będzie to po prostu dodatkowy koszt związany z ich samodzielną koordynacją projektu.
  • Jeśli chcesz stworzyć kuchnię która wyróżni się wśród kuchni u Twoich wszystkich znajomych najlepszym wyborem będzie firma w której koordynacją projektu zajmuje się dedykowana do tego celu Osoba. Takiej firmie wręcz zależy na nietypowym zleceniu ponieważ dla nich ważna jest jakość i różbnorodność “portfolio”.

 

Samodzielny Stolarz przeważnie będzie w stanie doradzić sporo ciekawych, znanych jemu rozwiązań. Ale będzie unikał, w przeciwieństwie do zorganizowanej firmy, wyszukiwania nietypowych rozwiązań czy elementów.

Jeśli nie przeszkadza Ci, że Twoja kuchnia będzie podobna do innych to usługa samodzielnego Stolarza w Twoim przypadku powinna się sprawdzić. Przemyślałbym nawet czy meble z IKEA nie spełnią swojego zadania.

Aby świadomie podjąć tę decyzję polecam zapoznanie się z naszym artykułem pt: Meble z IKEA czy od Stolarza czym się róznią? Rzetelne porównanie dostepnych opcji.

 

Projektowanie

Projektowanie kuchni coraz częściej staje się ważnym punktem nie tylko dla dobrze zorganizowanych firm produkujących meble ale i dla samych Klientów. Wiemy, że nadal zdarzają się realizacje tworzone bez profesjonalnego projektu albo z projektem tworzonym na kartce papieru. Jednak świadomość ryzyka realizacji takowych rośnie z roku na rok.

Temat projektowania kuchni nadaje się na osobny artykuł więc nie będziemy tu opisywać go w szczegółach.

To o czym, naszym zdaniem, należy pamiętać w tym miejscu to fakt, że projektowaniem powinna zająć się firma która się w tym specjalizuje lub pracownia mebli na wymiar która potrafi to robić. Wiemy, że istnieją stolarnie które projekt kuchni robią gratis lub za symboliczne 100-200 zł. Można oczywiście z nich skorzystać, jednak najlepiej sprawdzą się w prostych mieszkaniach na wynajem niż w docelowym miejscu życia.

 

Sprzęty AGD

W koszcie całej kuchni musisz zarezerwować osobny budżet na sprzęt AGD i inne składowe jak np. zlew, baterie zlewowe.

W przypadku firm które mają dedykowaną Osobę do zarządzania realizacją możesz zlecić nadzór nad tą częścią firmie która realizuje resztę prac. W innych przypadkach, nadzór może przejąć architekt lub będziesz musiał/-a skoordynować tę część samodzielnie.

O tym czym się kierować dobierając sprzęt AGD pisaliśmy w innym artykule. Jeśli ten temat jest dla Ciebie interesujący przeczytasz go tu: Sprzęt AGD jaką markę wybrać? 3 kroki do właściwej decyzji.

 

Podsumowanie

Jak widzisz na koszt kuchni składa się wiele elementów. A w tym artykule opisaliśmy tylko te główne. Jeśli temat jest dla Ciebie interesujący zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w naszym poradniku. Oczywiście większości z tych kosztów nie widzisz jako wyszczególnione w wycenie. Wymieniamy je jednak ponieważ nawet nieuświadomione to zawsze są “zaszyte” w cenie całej usługi. A jeśli nie to firma, ktora realizuje zabudowy szybko popadnie w kłopoty finansowe. Do tych wszystkich kosztów często trzeba dodać samą marżę przedsiębiorstwa, której część przeznaczona jest na rozwój firmy, zakup nowego sprzętu czy dopracowywanie wewnętrznych procesów. Przedsiębiorstwa które są tego świadome przeważnie mają dobrze przemyślane procesy – co za tym idzie – dobrze będzie Ci się współpracować z takim przedsiębiorstwem.

 

Pamiętaj: Jeśli chcesz aby Twoja kuchnia była wyjątkowa, wyróżniała się na tle innych oraz była funkcjonalna nie oszczędzaj na jej projektowaniu. Projekt to tylko ułamek całościowego kosztu kuchni a efekt końcowy jest od niego mocno zależny.

 

Już wiesz jakie elementy składają się na koszty kuchni. Jeśli jeszcze nie wybrałaś/-eś jej wykonawcy zapraszam do zapoznania się z artykułem, który pomoże podjąć ci dobrą decyzję w tym temacie: Jak znaleźć dobrego wykonawcę mebli na wymiar?

 

Zastanawiasz się Czy Grupa Meblarska będzie dobrym wyborem dla Ciebie?

Zostaw numer telefonu – oddzownimy -> Ty ocenisz.
Szanujemy “prawo do nie” do takiego stopnia – że sami doradzimy inną usługę jeśli widzimy, że nasza nie będzie odpowiednia dla Ciebie.

 

Podziel się artykułem