Grupa Meblarska to meble na wymiar i autorskie produdkty.

Zadzwoń do nas +48 505 130 084

Tadeusza Borowskiego 2, Warszawa

POn - Pt 9 - 16

Top
Projekt mebli na wymiar

Klienci czasem pytają czy do realizacji mebli na wymiar potrzebny jest projekt. Dla niektórych odpowiedź jest oczywista. Jednak ten temat nierzadko budzi emocje.

W Grupie Meblarskiej tworzymy projekty zabudów oraz wizualizacje na ich podstawie. W zależności od sytuacji doradzamy Klientom skorzystanie z naszych usług lub usług zewnętrznego projektanta.

 

Nie chcesz czytać? Dla oszczędności Twojego czasu nagraliśmy film:

 

Czym właściwie jest projekt mebli na wymiar?

Dobrze na starcie zaznajomić się z definicją czym jest projekt i co powinien w sobie zawierać.

Projekt zabudów na wymiar to nic innego jak ich techniczne rysunki. Przedstawiające ich budowę. Rysunki powinny zawierać wymiary, kształt elementów zewnętrznych – głównie frontów mebli, oraz konstrukcji wewnętrznej – rozkład półek, mechanizmów szuflad czy systemów wewnętrznych.

Dobry projekt powinien zawierać ponadto spis materiałów, kolorów lakierów oraz tłumaczenie konstrukcji, specyficznych dla tego projektu, elementów niestandardowych. Idealnie jak zawiera zarówno graficzne jak i opisowe wyjaśnienie.

 

Poniżej spis elementów które, naszym zdaniem, powinien zawierać każdy projekt. Niektóre z nich są opcjonalne.

  1. Wymiary frontów.
  2. Sposób otwarcia każdego frontu.
  3. Materiały: frontów, korpusów i każdego elementu projektu.
  4. Kolory – jeśli to element malowany proszkowo lub lakierowany.
  5. Wykończenie (w przypadku lakierowanych powierzchni, fornirów a nawet płyt laminowanych istnieje przeważnie kilka rodzajów wykończenia powierzchni).
  6. Miejsce mocowań uchwytów.
  7. Wymiary oraz podziały wewnętrznych korpusów zabudów.
  8. Umiejscowienie systemów i sprzętów w zabudowach i ich okolicach.
  9. Umiejscowienie przyłączy instalacji wod-kan i elektrycznej.
  10. Oświetlenie.
  11. Opis elementów niestandardowych (konstrukcje stalowe, aluminiowe, blaty, lamele, inne).

 

Opcjonalnie:

  1. Specyficzne elementy konstrukcyjne – belki usztywniające, blendy.
  2. Miejsca łączeń dłuższych elementów (blaty, cokoły, blendy).
  3. Umiejscowienie i rodzaj włączników sterujących oświetleniem.

Te elementy, to w mojej opinii minimum które jest niezbędne do tego żebyśmy mogli powiedzieć, że posiadamy kompletny projekt zabudów.

Wierzę, że im bardziej szczegółowy projekt tym mniej niedopowiedzeń przy realizacji.

 

Co może się stać jeśli nie zrobisz projektu?

 

1. Twoja wizja nie pokryje się z wizją Stolarza (mimo, że tak Ci się wydaje).

Podstawowy problem to rozbieżność Twojej wizji z wizją wykonawcy. Często poprzesz swoją wizję inspiracjami znalezionymi w sieci. Jednak bez projektu nie masz pewności czy Twoje wyobrażenie o realizacji jest identyczne jak to które ma w głowie wykonawca.

To częsty problem. Aby na niego natrafić wystarczy przejrzeć fora i grupy remontowe. Są tam dziesiątki przykładów inwestorów pytających czy dany element jest wykonany wg standardów. Lekko mówiąc taki Inwestor przeważnie nie jest zadowolony z efektu końcowego. W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że właśnie brak projektu był główną przyczyną.

 

2. Do samego zakończenia realizacji tak naprawdę nie wiesz co dostaniesz.

Ważny aspekt to brak wyobrażenia jak będzie wyglądała zabudowa do ostatniej chwili.

Mimo, że większość ludzi deklaruje, że ma mocno rozwinięta wyobraźnię przestrzenną, w praktyce tylko ich niewielka liczba powie po realizacji: “dokładnie tak sobie to wyobrażałem”.

Ja sam mimo, że widziałem już setki projektów oraz wiem dokładnie jak są skonstruowane wewnątrz wolę niektóre elementy “narysować” w 3d żeby zobaczyć jak będą wyglądały i czy przypadkiem gdzieś nie wystąpią kolizje.

 

3. Zmarnowany potencjał miejsca.

Każde wnętrze ma inne wymiary, rozkład okien i wnęk. Jeśli zabudowa wygląda świetnie na Instagramie to nie znaczy, że równie dobrze będzie wyglądać w Twoim domu. Mogę zapewnić, że w większości przypadków, realizacje tworzone bez projektów które widziałem odbiegały od inspiracji z sieci.

Słyszeliśmy już wielokrotnie od Klientów którzy robili zabudowy bez projektu, że gdyby wiedzieli jak będzie wyglądać zabudowa przed jej powstaniem to zdecydowaliby się na zupełnie inne rozwiązania.

 

4. Nieergonomiczny rozkład elementów, sprzętów itp.

O ile w przypadku szafki RTV czy wąskiego słupka na chemię w łazience rzadko popełnisz znaczące błędy projektowe. O tyle w kuchni, garderobie lub w dużej szafie łatwo bez projektu popełnić wiele błędów utrudniających późniejsze użytkowanie mebli.

Ergonomia ma pewne złote zasady, jednak nie są one uniwersalne i musiałabyś/musiałbyś znać wiele przypadków użycia żeby ustrzec się przed niektórymi z nich. Ich dogłębne zrozumienie daje pewność, że przestrzeń zostanie dobrze wykorzystana.

 

5. Niektóre pracownie mogą odmówić współpracy przy realizacji.

Wiele pracowni Stolarskich, w tym nasza nie wykona mebli bez projektu. W naszym przypadku jeśli Klient go nie posiada przeważnie rekomendujemy stworzenie projektu z zewnętrznym projektantem lub my wykonujemy projekt dla Niego. Każdej pracowni powinno zależeć na tym aby Klient wiedział przed zamówieniem co dokładnie zamawia. Zabezpiecza to obie strony przed niedopowiedzeniami.

 

6. Możesz mieć problem z “doszacowaniem” budżetu.

Na projektach i wizualizacjach widzisz jak na dłoni co będzie zawarte w realizacji i jakie elementy musisz wziąć pod uwagę przy planowaniu budżetu – bo wnętrze to nie tylko meble a projekt pomaga lepiej sobie uświadomić co jeszcze, oprócz nich będzie Ci potrzebne.

Dzięki temu unikniesz niespodziewanych elementów dodawanych w trakcie powstawania mebli do całego kosztu zlecenia. W naszych umowach oprócz projektu i wizualizacji są wylistowane wszystkie elementy realizacji. Wiemy, że nie wszędzie jest to standardem. Może się więc okazać, że dzięki projektom jesteś w stanie lepiej zarządzać budżetem.

 

7. Masz tylko jedną szansę 🙂

Kiedy wykonawca robi zabudowę bez projektu musisz “trafić” za pierwszym razem. Z doświadczenia wiem, że zaakceptowanie przez Klienta pierwszej wersji projektu to raczej rzadkość, niezależnie od projektanta. Oczywiście im lepszy wywiad i badanie potrzeb przed projektowaniem tym trafniejsza będzie pierwsza wersja projektu. większość projektów ma jednak przynajmniej jedną turę poprawek.

Po stworzeniu pierwszej wersji projektu można go swobodnie modyfikować. Po stworzeniu wyprodukowaniu mebli i ich montażu – już nie, bądź jest to zdecydowanie trudniejsze i droższe.

 

8. Możliwe, że nie wpadniesz na pomysły na które wpadnie doświadczony projektant.

Dużą zaletą zatrudnienia projektanta do stworzenia projektu zabudów jest suma Jego doświadczeń do Twojej dyspozycji. Taki projektant widział dziesiątki jeśli nie setki zabudów nie tylko na Pintereście. Widział wiele planów budynków i ich rozkładów. To właśnie przez te doświadczenia, rozwiązania oczywiste dla projektanta mogą być dla Ciebie niemalże jak objawienie.

Prosty przykład, czy wpadłabyś/wpadłbyś na to, żeby zaoszczędzić miejsce w łazience wkuwając piec w ścianę sąsiadującą z przedpokojem i jego część ukryć w zabudowie? Lub za pomocą kilku otworów przenieść instalację tak aby pralka i suszarka znajdowały się w zabudowie w przedpokoju zamiast w mikro łazience? To są oczywiste rozwiązania dla większości projektantów, jednak dla Osoby niedoświadczonej mogą się wydawać rewolucyjne.

 

Co zyskujesz jeśli nie zrobisz projektu?

To co nasuwa się jako pierwsze to zaoszczędzone pieniądze. Ale czy napewno?

Projekt to tylko część kosztu całej realizacji. Przypadki w których bez projektu trzeba było robić poprawki lub co gorsza całą zabudowę od nowa nie są rzadkością. Początkowa, pozorna oszczędność, może zmienić się w dotkliwą stratę.

W przypadku źle zrealizowanych mebli możesz mieć problem w znalezieniu firmy która zajmie się ich “poprawieniem”.

Oprócz oszczędności ciężko mi znaleźć inne plusy nie zrobienia projektu przed realizacją.

 

Popularne mity związane z tworzeniem projektów mebli.

Na koniec chciałbym rozprawić się z kilkoma mitami dotyczącymi projektowania.

 

1. Możesz sam sobie zaprojektować kuchnię.

Narysować na kartce, rozplanować w kreatorze online lub innych darmowych programach. Dlaczego uważam, że to mit? Mam nadzieję, że na tym etapie czytania widzisz już ile elementów trzeba wziąć pod uwagę projektując zabudowy.

Mieliśmy Klientów którzy sami rysowali zabudowy na kartce i taka realizacja może się udać. Jednak każdorazowo przenosimy takie rysunki w w trójwymiarowe środowisko i przeważnie to wtedy powstaje wiele poprawek czy przeróbek.

Jeśli jesteś biegła/ biegły w projektowaniu w 3d to najpewniej będziesz w stanie zaprojektować wszystkie zabudowy jednak przed ich realizacją skonsultował bym ten projekt z profesjonalistą który robi to na co dzień.

 

2. Projekt i wizualizacja to to samo.

Często Klienci przychodzą do nas z wizualizacją twierdząc, że mają projekt zabudów. Nic bardziej mylnego. Wizualizacje to tylko realistyczna “reprezentacja” projektu. Kolejność ich tworzenia coraz częściej jest odwrotna niż starsze standardy.

Coraz częściej widzimy, że projekty powstają na podstawie wizualizacji a nie odwrotnie. Przyczyna jest prosta – wizualizacje dają lepsze wyobrażenie jak będą wyglądały meble w rzeczywistości. Wtedy dopiero po zaakceptowaniu ostatecznych wizualizacji tworzony jest projekt. Ta zmiana podejścia jest możliwa dzięki rozpowszechnianiu technologii do szybkich wizualizacji.

 

3. Stolarz zawsze zrobi Ci projekt mebli na wymiar.

Projektowanie zabudów nie należy do kompetencji Stolarza. Stolarz jest wykonawcą projektu. Co innego kiedy współpracujesz z firmą posiadającej bardziej rozbudowaną usługę. My jako firma mamy szerszy zakres usług – jednak nie jest to rynkową regułą.

Coraz więcej Stolarzy to młode Osoby z zacięciem technicznym, lubiące nowinki technologiczne i doskonale odnajdujące się w świecie komputerów. Tacy “nowocześni” Stolarze często bez trudu zaprojektują pojedynczy mebel.

 

Czy warto robić projekt mebli przed realizacją?

To już musisz ocenić samodzielnie. Mam nadzieję, że dzięki naszym informacjom masz już pełny obraz do podjęcia dobrej decyzji.

To czy robić projekt uzależniłbym przede wszystkim od celu tworzenia zabudów. Jeśli przykładowo planujesz zrobić tymczasową kuchnię przed docelową zabudową to projekt może nie być konieczny.

Pomyśl, realizując zabudowy bez projektu musisz wierzyć, że właśnie w Twoim przypadku ten “pierwszy strzał”, bez żadnego “podglądu” w przyszłość będzie idealnie celny. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal w to wierzysz to może rzeczywiście robienie projektu w Twoim przypadku nie jest uzasadnione.

 

Na co warto zwrócić uwagę jeśli już zdecydujesz się na zrobienie projektu mebli na wymiar?

Projektanci i Stolarnie często zarzucają sobie nawzajem niekompetencje. Stolarz mówi, że projekt jest niewykonalny. Architekci natomiast twierdzą, że Stolarze są leniwi i chcieliby żeby wszystkie zabudowy były identyczne jak poprzednie. Każda ze stron ma swoje racje, jednak najczęściej bierze się to z niezrozumienia drugiej strony.

Dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z firmy która oferuje obie te usługi. Lub przynajmniej konsultować realność stworzenia danej zabudowy w trakcie projektowania z firmą wykonawczą i rozmawiać z projektantem o wątpliwościach jeśli takie się pojawiają.

Zastanów się czy potrzebujesz tylko projektu czy wizualizacje również będą Ci potrzebne.

Jeśli masz duże zaufanie do Osoby która projektuje Twoje meble, a zakładam, że to konieczne do współpracy, to projekt w zdecydowanej większości wystarczy.

 

Wiesz już wszystko co powinnaś/powinieneś w kwestii projektu mebli. Klienci, którzy interesowali się tym tematem bardzo często czytali również te artykuły. Mogą Cię zainteresować:

Meble z IKEA czy od Stolarza – rzetelne porównanie wszystkich opcji dostepnych na rynku?

Ile kosztują meble na wymiar?

10 problemów we współpracy ze Stolarzem – Jak ich uniknąć

 

 

Podziel się artykułem