Grupa Meblarska to meble na wymiar i autorskie produdkty.

Zadzwoń do nas +48 505 130 084

Tadeusza Borowskiego 2, Warszawa

POn - Pt 9 - 16

Top
Duże płytki na ścianie w kuchni ze spieków kwarcowych

Czym wykończyć ściany w kuchni?

 

Temat wykończenia ściany nad blatem kuchennym wraca do nas jak bumerang. Postanowiliśmy go wyczerpać. Dlatego jeśli zadałaś/-eś sobie którekolwiek z poniższych pytań to jesteś w dobrym miejscu.

  • Co umieścić między blatem a szafkami wiszącymi w kuchni?
  • Co umieścić na ścianie nad blatem w kuchni kiedy nie mamy wiszących szafek?
  • Czy elementy na ścianie w kuchni powinny dochodzić do szafek wiszących?
  • Jakiej wysokości powinno być zabezpieczenie ściany nad blatem kuchennym?

W artykule znajdziesz odpowiedzi na te oraz podobne pytania związane z tytułowym zagadnieniem.

 

Jakie mamy możliwości?

Niżej opowiadamy o każdej osobno.

  • Szkło
  • Płytki
  • Spiek kwarcowy
  • Kamienie naturalne i “sztuczne”
  • Arkusze kompozytowe
  • Farby specjalistyczne
  • Płyty laminowane
  • Materiały naturalne
  • Stare cegły
  • Metal
  • MDF
  • inne

 

Szkło na ścianę w kuchni

Szkło i płytki, jakiś czas temu to był prawie duopol na wykończenie ściany nad blatem w kuchni. Szkło nadal cieszy się dużym zainteresowaniem.

 

Hartowane czy nie hartowane, oto jest pytanie.

Na temat hartowania szkła nad blatem powstało wiele mitów. Zasada jednak jest prosta: obowiązkowo hartujemy szkło przy płycie gazowej. W każdym innym przypadku powinien wystarczyć niehartowany materiał.

Szkło po hartowaniu nabiera innych właściwości. Ma dzięki niemu większą wytrzymałość na duże różnice temperatur i jest twardsze. Przy rozbiciu rozpada się na małe kawałki, które będą bezpieczniejsze dla nas. Jeśli szkło będzie demontowane (np. na magnetycznych uchwytach) to wolałbym je zahartować, jeśli przyklejone do ściany, nie ma takiej potrzeby. Szkło nie hartowane jeśli rozbije się w rękach może bardzo głęboko pociąć ciało, przy rozbijaniu jego kawałki są ostre jak brzytwa. Kawałki szkła hartowanego nie są tak ostre, właśnie z tego względu dostało ono przydomek “bezpiecznego”. Warto o tym pamiętać zwłaszcza przy małych Dzieciach w domu.

 

Szkło typu Lacobel

Lacobel to nic innego jak szkło nie hartowane pokryte z jednej strony lakierem w wybranym kolorze bądź nadrukiem cyfrowym. To bardzo popularne rozwiązanie. Mamy wrażenie, że mijają powoli czasy pstrokatych wydruków z cytrynami wpadającymi do wody.

Jednym z trendów było drukowanie na szkle wzorów imitujących kamień, płytki ceramiczne czy nawet płytki 3d. Szkło zawsze będzie połysku, jeśli chcemy aby wydruk pod nim był czytelny. Stąd przy strukturalnych wzorach z głebią może to być marna imitacja rzeczywistości. Może to wyglądać nieźle na zdjęciach ale w rzeczywistości nawet przy małych ruchach głowy światła przemykają szybko po połyskującej tafli zdradzając, ze jest całkowicie płaska.

 

 

Szkło Barwione w masie

Szkło barwione w masie różni się tym od lacobelu, że swoją barwę zawdzięcza barwnikom użytym podczas produkcji a nie nadrukowi na gotowym kawałku szkła. Zdecydowanie polecamy ten wybór jeśli chcemy szkło o jednolitej barwie. Dodatkowo szkła barwione w masie są często matowione np. przez piaskowanie.

Będzie to zdecydowanie droższy materiał niż popularny lacobel, jednak często warto dopłacić za efekt.

 

Szkło Przezroczyste na ścianę w kuchni

Szkło przezroczyste ma swoich zwolenników. Należymy do nich. Najchętniej użylibyśmy grubej warstwy szkła hartowanego z jego naturalną barwą. Szkło wytwarzane tradycyjną metodą ma zielonkawe zabarwienie. Przy cienkim szkle jest ono prawie niewidoczne, przy grubszym daje się zauważyć. 

Jeśli chcemy użyć szkła mocno przeziernego, bez zielonego odcienia, to wybierzmy cieńszą taflę bądź szkło stworzone w technologii optiwhite. Optiwhite będzie zdecydowanie droższe, jednak jeśli zależy Ci na takim efekcie to różnica jest zdecydowanie zauważalna.

Jednym z głównych problemów przy szkle przezroczystym jest jego montaż w taki sposób aby klej nie był widoczny. W Lacobelu nie mamy tego problemu, ponieważ lakier zasłania klej. Jednym ze sposobów może być użycie cienkiej smugi kleju dookoła. Trzeba to zrobić bardzo umiejętnie. Innym sposobem jest montaż tafli przez otwory montażowe do ściany z użyciem kołków i wkrętów. Można też użyć uchwytów magnetycznych. Zaczynają być dostępne estetyczniejsze opcje niż po prostu duże okrągłe w połysku.

 

 

Mozaika szklana

Ciekawą alternatywą wydają się mozaiki szklane. Wyglądają bardzo efektownie i mamy do dyspozycji wiele różnych zestawień i wzorów.

 

 

Lustro na ścianie w kuchni?

Świetnym pomysłem może być lustro “lite” lub mozaika z elementów lustrzanych. Wymaga częstego czyszczenia jednak efekt może być wart poświęceń. Mniej wymgające w utrzymaniu czytsości może być lustro postarzane. Nie można mu odmówić uroku.

 

 

Płytki nad blatem

Płytki na ścianę to chyba jedna z pierwszych myśli. Mimo, że to rozwiązanie widzimy w większości kuchni to dzięki ogromnej gamie wzorów dalej można z tym dodatkiem urządzić wyjątkowe, niepowtarzalne wnętrze.

Wielkoformatowe płytki płaskie

Płytki wielkoformatowe to jedno z popularniejszych rozwiązań. Jeśli nie przeszkadza Ci fakt, że spotkasz je obecnie w co drugiej kuchni powinno dobrze się sprawdzić.

W płytkach wielkoformatowych najpopularniejsze to imitacje kamieni naturalnych. Tu najlepiej brać jak największe płytki np. 120 x 60 cm aby wzór nie za często się powtarzał, lub takie które posiadają kilka płytek z różnym wzorem. Cztery identyczne wzory płytek obok siebie mogą wyglądać źle. Innym rozwiązaniem mogą być płytki 60 x 60 cm montowane w taki sposób, że są obrócone względem siebie o 180 lub 90 stopni. Warto przed montażem rozłożyć je i sprawdzić w jakim układzie będą wyglądały najlepiej.

Płytki wielkoformatowe występują również w jednolitych, czy bardziej regularnych dekorach. W takim przypadku montuje je się w dowolnym ustawieniu. Coraz częściej można spotkać płytki wielkoformatowe cięte w niestandardowy sposób.

 

 

Płytki 3d w różnych formatach

Producenci zaczynają się wyprzedzać w tworzeniu ciekawych wzorów przestrzennych produkując płytki. Przeważnie występują w małych wymiarach, które montowane są regularnie lub dają możliwość ułożenia ich w różne wzory.

 

 

Płytki z tradycyjnymi wzorami i stylizowane na postarzane

Coraz częstszym wyborem jest powrót do korzeni w stylistyce kuchni. Coraz częściej możemy spotkać w kuchni tradycyjne słowiańskie wzory. Czy płytki stylizowane na starsze.

 

 

hexagony

Chociaż szczyt mody na heksagonalne płytki był kilka lat temu. Jednak jest to dalej ciekawy kształt inspirowany naturą.

 

 

mozaika

Mozaiki ceramiczne są podobne w odbiorze jak już wymieniane wcześniej mozaiki szklane. Dzięki takim mozaiką możemy uzyskać mnóstwo efektów i “nastrojów” we wnętrzu. 

 

 

Świetnym wyborem będą mozaiki od trufle.eu – jest to w pełni polska technologia.

 

Kamienie naturalne i “sztuczne”

Zarówno kamień naturalny jak i jego sztuczne odpowiedniki przeważnie sa kontynuacją dekoru użytego na blatach. Jednak nie jest to regułą.

 

Kamień naturalny

Kamienie naturalne są popularnym materiałem używanym na blaty w kuchniach. Szerzej ten materiał opisaliśmy w naszym artykule dotyczacym blatów. Jeśli chcesz pogłebić wiedzę w tym temacie zaproaszamy do lektury. Znajdziesz go pod linkiem: Blaty kuchenne – rzetelny przegląd materiałów w 2022 roku.

Trzeba pamiętać, że kamień naturalny ma swoją chłonność wilgoci (nie zawsze jest w pełni wodoodporny). Nie jest materiałem “bezobsługowym” czyli wymaga pewengo zabezpieczenia swojej powierzchni aby np. w przyszłości się nie odbrawiał.

Najpopularniejsze kamienie naturalne to: Granit (przeważnie ciemny, “regularny” kamień), marmur, onyks.

 

Kamienie “sztuczne” np. konglomerat kwarcowy i spiek kwarcowy

“Sztuczne” kamienie to np. konglomerat kwarcowy. Jest świetnym materiałem, który opisaliśmy we wspomnianym wyżej materiale o blatach.

Jego najwazniejsza własciwość to dużo mniejsza chłonność wody (na poziomie nawet 0,03%). To praktycznie “bezobsługowy” materiał wytworzony sztucznie z miału kamiennego.

 

 

“Sztuczne” kamienie to również spiek kwarcowy. To po prostu, czasem ogromnych rozmiarów, płytka imitująca kamienie naturalne lub inne materiały. Nie jest to tanie rozwiązanie, jednak potrafi zrobić niesamowite wrażenie we wnętrzu.

 

 

Arkusze kompozytowe typu dibond, tubond, tibond.

Płyty kompozytowe typu, tibond lub tubond mogą również występować w kuchni. Przeważnie to konstrukcja warstwowa składająca się z dwóch warstw aluminium oraz rdzenia z polietylenu. Takie arkusze świetnie imitują metale używa się ich głównie w poligrafi i branży reklamowej jednak widzieliśmy już ich wykorzystanie do tego celu. To tani materiał, nie oczekujmy od niego zbyt wiele.

 

Farby specjalistyczne (np. magnetyczne, tablicowe)

Ścianę można również zabezpieczyć specjalistyczną farbą. Dobrze sprawdzi się farba tablicowa lub magnetyczna, przeważnie w ciemnych kolorach. Istnieją również farby przemysłowe o szerokiej gamie kolorów. Mimo, że niektóre z nich mają certyfikaty do kontaktu z żywnością trzeba mieć świadomość, że jest to jednak chemia której produkcja nie zawsze jest dobra dla środowiska.

 

 

Płyty laminowane

Jeśli w kuchni zostały użyte blaty laminowane to na ścianie można użyć tego samego dekoru co użyty na blacie.

“Laminatów” (w cudzysłowie bo jest to tak naprawdę okleina melaminowa) można użyć z powodzeniem w innych przypadkach. Mogą wyglądać nawet jak kamień np. “Marmur Levanto” z palety Egger.

 

 

Panele ścienne z IKEA

IKEA stworzyła również swoją gamę paneli ściennych. Jeśli jesteś fanem tej sieci to rozwiązanie może się dla Ciebie sprawdzić. IKEA ma do wyboru wykończenia z laminatów i kwarcowe.

 

Materiały naturalne: sklejka, lite drewno, klejonka, forniry,  i inne materiały naturalne.

Materiały naturalne mają zarówno zwolenników jak i przeciwników. My należymy zdecydowanie do tych pierwszych. Lubimy naturalne drewno i namawiamy na używanie go jak najczęściej. Często słyszymy opinie, że ten materiał nie nadaje się do używania na ścianie. Wiemy jednak, że materiały naturalnych można z powodzeniem użyc nawet w kuchni. To o czym trzeba pamiętać to odpowiednie zabezpieczenie takiego materiału. Nie będziemy tu opisywać szczegółowo metod zabezpieczania drewna, to temat na osobny artykuł.

 

 

Stare cegły

Stare cegły to dosyć drogi materiał jednak przy odpowiednim zabezpieczeniu świetnie nada się na zabezpieczenie ściany. Istnieje wiele różnych materiałów i paneli imitujących ten materiał. Zamienniki są przeważnie dużo tańsze od prawdziwej cegły jednak nie prezentują się tak dobrze jak stara cegła. Istnieją firmy, które specjalizują się w odzyskiwaniu starych cegieł którymi wykańczają całe ściany w mieszkaniach bądź mniejsze elementy.

 

 

Metal

Dochodzimy do bardziej egzotycznych materiałów. Do takich należy właśnie metal. Tu możemy wybierać w miarę dowolnie. Najpopularniejsze wybory to stal i miedź. Najważniejsze żeby wybrać taki, który nie ulega łatwo korozji.

 

 

Panel MDF z nadrukiem

Drukować można na prawie dowolnym materiale. Od niedawna coraz popularniejsze są nadruki na panelach MDF.

Oczywiście sprawdzi się do tego celu również, już chyba klasyczny, MDF lakierowany.

 

Płyty HPL

Tak samo jak na blaty, płyt HPL można użyć z powodzeniem na ścianach. Będzie to praktycznie niezniszczalny materiał. Jeśli chcesz zobaczyć jak może wyglądać ten materiał zobacz jedną z naszych realizacji w której go użyliśmy: Kuchnia z blatem HPL i konstrukcją stalową.

 

Jaka wysokość “fartucha” na ścianie w kuchni wystarczy?

Przy szafkach wiszących większość zabudów ściany jest montowana od blatu aż do samych szafek wiszących. Chociaż nawet w takim przypadku czasem stosuje się niższe zabezpieczenie i w niektórych projektach często jest to uzasadnione.

Bez szafek wiszących pozostaje pełna dowolność. Widzieliśmy już rozwiązania od niskich, kilkucentymetrowych cokolików aż do zabudowania całej ściany do sufitu płytkami 3d. Wysokość tej zabudowy zależy od preferencji czy stylu rekomendowanego przez projektanta.

 

O czym warto pamiętać:

  • Przy płytkach najlepiej jak fuga będzie jak najmniejsza, duża będzie z czasem się brudzić. Płytki bezfugowe raczej się nie sprawdzą ze względu na zbieranie brudu w szczelinach. Ekstremalnie odporna i łatwiejsza w czyszczeniu będzie fuga epoksydowa.
  • Przy płycie gazowej materiał powinien być odporny na wysokie temperatury.
  • Pamiętajmy o łatwości czyszczenia. Materiały takie jak płytki 3d bywają piękne. Jednak niektóre z nich mogą być bardzo wymagające jeśli chodzi o utrzymanie czystości.

 

Podsumowanie

Wymienione pomysły na zabezpieczenie ściany to tylko niektóre opcje. Ten element możesz wykończyć w dowolny sposób. Ważne żeby pamiętać o tym, że jeśli jesteś fanem ekstremalnego gotowania to ten element powinien być wodoodporny a przy palnikach gazowych odporny na wyższe temperatury. Materiał może być w zasadzie dowolny, nawet jeśli nie jest odporny na płyny w swojej oryginalnej postaci to zawsze można go zabezpieczyć odpowiednią chemią.

 

Sprawdź niektóre z naszych realizacji w portfolio: Portfolio Grupy Meblarskiej

 

Zastanawiasz się Czy Grupa Meblarska będzie dobrym wyborem dla Ciebie?

Zostaw numer telefonu – oddzownimy -> Ty ocenisz.
Szanujemy “prawo do nie” do takiego stopnia – że sami doradzimy inną usługę jeśli widzimy, że nasza nie będzie odpowiednia dla Ciebie.

 

Podziel się artykułem