Grupa Meblarska to meble na wymiar i autorskie produdkty.

Zadzwoń do nas +48 505 130 084

Tadeusza Borowskiego 2, Warszawa

POn - Pt 9 - 16

Top
Blat z granitu

Wybór blatu kuchennego to jedna z tych decyzji która wpływa na odbiór całego pomieszczenia. Poziom trudności w wyborze podnosi powiększająca się gama materiałów dostępnych każdego roku.

 

Podzieliliśmy najpopularniejsze materiały blatów na główne kategorie:

  • Drewniane
  • Kamienie naturalne i “sztuczne”
  • Z tworzyw sztucznych
  • Kompaktowe
  • “Laminowane”

 

Nie chcesz czytać?! Obejrzyj 🙂

 

Przyjrzymy się wszystkim z nich w dalszej części artykułu. Na końcu możesz zapoznać się z naszym zestawieniem, które może być szczególnie pomocne przy ostatecznym wyborze.

 

Blaty drewniane

Główny podział w drewnianych blatach to “lite” oraz we wzorze Avangarda pospolicie nazywane “z mikrowczepem”.


Drewno “Lite”

Blaty lite charakteryzują się konstrukcją zrobioną z kawałków drewna mających długość całego blatu, sklejonych ze sobą. Dzięki temu uzyskujemy efekt jednego kawałka drewna. Blaty lite w dużo większym stopniu niż avangarda uwidaczniają słoje drewna. Blaty lite drewniane muszą być cięte i klejone przez specjalistę. Złe sklejenie ze sobą wzorów słojów może spowodować trwałe wygięcie blatu.

Z uwagi na swoje właściwości są to również najdroższe blaty z naturalnych materiałów.

Z racji swojej specyfiki i wyższej ceny montujemy je przeważnie u koneserów znających się na materiałach, doceniających obcowanie z naturalnymi materiałami.


Poniżej możesz zobaczyć przykładowe zdjęcia litych blatów.
[zdjęcia litych blatów – zdjęcia pojawią się wkrótce]

 

Blaty Avangarda

Są to małe kawałki drewna. Klejone we wzór podobny do klepki. Kawałki te mają charakterystyczne, wyżłobione po długości, frezy (mikrowczepy). To dzięki nim zawdzięczamy ich pospolitą nazwę.

 

Poniżej możesz zobaczyć zdjęcia takich blatów

 

Akacja azjatycka olejowana 27 mm:

 

 

Dąb olejowany 40 mm:

 

Najpopularniejsze gatunki drewna na blatach

Dąb to najpopularniejszy materiał na blaty w Polsce. Ma proste, regularne usłojenie. Jest stabilnym drewnem i wdzięcznym do obróbki. Jego barwa cieszy się dużą popularnością. Naszym zdaniem, większość Polaków wyobraża sobie właśnie barwę i usłojenie dębu kiedy mowa o drewnie.

Jesion to bardzo twarde drewno. Twardsze nawet od dębu. Jest również jaśniejszy i ma ciekawsze usłojenie. Naszym zdaniem świetny wybór i zarazem nasza rekomendacja.

Buk to również popularny materiał na blaty. Oryginalnie ma czerwonawe zabarwienie stąd musi znaleźć swojego amatora.

Akacja azjatycka rzadziej używana w blatach kuchennych, nie jest najtwardsza oraz może “krwawić”. Dobrze zabezpieczona potrafi spełniać swoje zadanie. Nadrabia inne własciwości piękną, zróżnicowaną barwą. Przy użyciu odpowiednich impregnatów potrafi pięknie błyszczeć i mienić się na różne kolory. Stosowaliśmy taki blat nawet w szafce łazienkowej i przy umiarkowanym użytkowaniu prezentuje się dobrze nawet po kilku latach.

Teak to droższy materiał, stosowany przy budowie pokładów na łodziach. Dobrze zabezpieczony będzie służył nawet z podwieszanym zlewem.

 

Oczywiście rodzajów drewna jest dużo więcej. Wymieniliśmy najbardziej popularne.

 

Blaty z Kamieni naturalnych i “sztucznych”

Kamienie naturalne to po prostu duże bloki litego, twardego kamienia cięte na plastry. “Sztuczne” to nasza umowna nazwa, ponieważ są przeważnie zrobione z miału otrzymywanego z naturalnych kamieni klejonego żywicznymi klejami.

 

Blaty z naturalnego kamienia

Charakteryzują się niepowtarzalnością wzorów.

Niżej wymieniamy, naszym zdaniem, najpopularniejsze z nich.

 

Granit to obecnie jeden z popularniejszych materiałów. Naturalnie, przeważnie o ciemnej barwie i w miarę regularnym ubarwieniu. Jest szeroko dostępnym i popularnym materiałem.

Poniżej przedstawiamy zdjęcie z jednej z naszych realizacji tego blatu:

 

 

Marmur to kolejny popularny rodzaj kamienia naturalnego powszechnie stosowany w Polsce. Charakteryzuje się nieregularnymi “żyłami” widocznymi w przekroju. Mamy wrażenie, że kiedyś bardziej dziś trochę mniej popularny od granitu.

Onyks mniej popularny i często droższy materiał. Występuje w wielu wzorach. Od w miarę regularnych do bardzo fantazyjnych. Niektóre przypominają usłojenie pnia w przekroju inne są “nieprzewidywalne”, nieregularne i “widowiskowe”.

 

Kamienie, mimo obiegowej opinii, bez odpowiedniej impregnacji, mają sporą chłonność płynów. Plamy po winie to raczej przykry standard. Stąd trzeba pamiętać aby dbać o odpowiednią impregnację tych materiałów. Nadrabiają jednak niepowtarzalnością wzorów oraz tym, że są naturalne.

 

Kamienie “sztuczne”

Wyróżniamy ich kilka. Każdy ma inne właściwości i inne palety wzorów.

 

Konglomeraty kwarcowe to najtrwalszy i naszym zdaniem “najmniej obsługowy” materiał zbliżony w odczuciu i wyglądzie do naturalnego kamienia. W zależności od producenta składa się w znacznej większości z miału kamiennego klejonego “żywicą” pod wysokim ciśnieniem. W zależności od producenta ilość miału w materiale może być różna. W Grupie Meblarskiej używamy konglomeratów zawierających ok. 97-98% miału kamiennego włoskiego producenta.

Materiał ten dzięki swoim właściwościom nadaje się do wycinania w nim otworów, swobodnego formatowania czy wycinania frezowanych rowków. W konglomeracie kwarcowym możemy wyciąć otwór pod konkretną płytę indukcyjną w taki sposób aby zlicować ją z taflą blatu. Ma również bardzo niską chłonność płynów na niedoścignionym poziomie ok. 0,03%. Ta właściwość bije na głowę wszystkie naturalne materiały.

 

Spiek kwarcowy to po prostu wielkopowierzchniowa płytka ceramiczna. Posiada właściwości porcelany technicznej. Jest więc twardy i kruchy w porównaniu do konglomeratu kwarcowego. Jest wypalany w piecach w wysokich temperaturach. Również ma bardzo niską chłonność na poziomie 0,1%.

 

Blaty z tworzyw sztucznych

Blaty z tworzyw sztucznych to materiały imitujące najczęściej kamienie naturalne ale produkowane z tworzyw sztucznych. Dwóch największych producentów to Kerrock i Staron i to właśnie materiały tych firm można spotkać najczęściej w Polskich domach.

Mają mnóstwo wzorów do wyboru. Najlepiej jednak sprawdzą się w łazience. Można stosować w nich zintegrowane umywalki i zlewozmywaki. Są “wspawane” niewidocznie w blat.

Niektórzy wolą ten materiał od naturalnego ze względu na jego temperaturę. W przeciwieństwie do kamienia są ciepłe w dotyku. Stosuje się je również w kuchniach jednak z uwagi na ich właściwości nie rekomendujemy tego rozwiązania. Pod wpływem temperatury potrafią się stopić.

Nie jest to nasz ulubiony materiał na blaty, jednak z uwagi na popularność nie moglismy go pominąć w naszym zestawieniu.

 

Blaty kompaktowe

Umieściliśmy je jako osobna kategoria blatów ponieważ ciężko je porównać z jakimkolwiek innym materiałem. Naszym zdaniem, ze względu na swoje właściwości, jest to niewątpliwie materiał przyszłości. Składa się z wielu warstw cienkiego papieru klejonego “żywicami” pod ogromnym ciśnieniem.

Składa się z rdzenia wytwarzanego wyżej opisaną technologią oraz warstwy wytrzymałego laminatu. nie można go mylić z “laminatem” używanym do produkcji płyt “laminowanych” czy blatów. Tam używa się tak naprawdę melaminy a nie wytrzymalszych laminatów.

Przeważnie występują w grubościach 12mm. Dzięki temu można je stosować w nowoczesnych kuchniach i nietypowych zabudowach.

Blaty kompaktowe są w pełni wodoodporne, nadają się do frezowania, cięcia. Można w nich zamontować blat podwieszany, stosować w miejscach narażonych na dużą wilgoć. Przy czym są prawie niezniszczalne. Robiliśmy testy na długich i cienkich kawałkach tego materiału i potrzeba niesamowitej siły żeby je złamać. Dzięki tej właściwości są samonośne, czyli da się z nich zrobić zabudowę w której duża część blatu “wisi w powietrzu” bez podparcia. Można je ponadto skleić w taki sposób żeby szczelina na łączeniu była prawie niewidoczna.

Blaty kompaktowe HPL, bo taka jest ich pełna nazwa są produkowane przez kilku producentów i nie mają jeszcze ogromnej liczby wzorów. Możliwe, że opiszemy je niedługo w osobnym artykule.

Materiał ma też swoje wady. Jeśli projekt blatu nie pokryje całych płyt to koszt może być wysoki przez duży odpad. Materiał mimo swej wytrzymałości łatwo zepsuć (musi być obrabiany przez specjalistów z doświadczeniem; jeśli nieumiejętnie się go obrobi na krawędzi pozostaną ślady frezów a wiemy, że da się go wykończyć prawie “na lustro”.

 

Poniżej możesz zobaczyć jak taki blat prezentuje się w jednej z naszych realizacji:

 

Poniżej zobacz krawędź przygotowaną pod kuchenny zlew podwieszany w jednej z naszych realizacji (długie ręczne szlifowanie daje piękny efekt na krawędziach):

 

Blaty laminowane

Na koniec ciężko było pominąć blaty laminowane. A będąc bardziej precyzyjnym blaty produkowane z płyt wiórowych pokrytych laminatem. Nie jest to ten sam laminat używany w standardowych płytach wiórowych tylko jego wytrzymalsza wersja. Nie będziemy ich szeroko opisywać, większość Osób przynajmniej raz w życiu widziała ten materiał ze względu na jego popularność.

Ich właściwości to:

  • Powtarzalność wzorów (są drukowane więc każdy blat tego samego wzoru jest identyczny).
  • Proste w obróbce.
  • Łatwe do uszkodzenia przy montażu.
  • Bardzo tani materiał. Obróbka i montaż już niekoniecznie.
  • Nie są wodoodporne wewnątrz płyty, więc przy nieprawidłowym montażu i zabezpieczeniu mogą puchnąć.

Staramy się korzystać jak najrzadziej z tego materiału. Jest mocno rozpowszechniony. Jednak wolimy nawet w tańszej kuchni użyć blatu drewnianego, olejowanego z mikrowczepem.

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wyczerpująco opisaliśmy popularne rodzaje blatów i dzięki temu artykułowi łatwiej podejmiesz decyzję jaki materiał wybrać dla siebie.

Poniższa tabela porównawcza powinna również podjąć dobrą decyzję.

 

 

Zastanawiasz się Czy Grupa Meblarska będzie dobrym wyborem dla Ciebie?

Zostaw numer telefonu – oddzownimy -> Ty ocenisz.
Szanujemy “prawo do nie” do takiego stopnia – że sami doradzimy inną usługę jeśli widzimy, że nasza nie będzie odpowiednia dla Ciebie.

 

Podziel się artykułem