10 Problemów we współpracy ze Stolarzem (i nie tylko) – problemy przy zamawianiu mebli na wymiar i jak ich uniknąć (+video)
Pracownie Stolarskie są różnie zorganizowane. Przy różnych typach działalności możesz spodziewać się różnych problemów – opisaliśmy, naszym zdaniem, najważniejsze. Nasza pracownia też ma swoją specyfikę, w artykule chcemy otwarcie napisać jakie minusy współpracy nawet z takimi firmami jak nasza.
Nie chcesz czytać? Żaden problem – Oszczędzamy Twój czas. Obejrzyj niżej:
Szerzej o różnych Typach firm tworzących zabudowy meblowe możesz przeczytać w tym artykule: Meble z IKEA i od Stolarza czym się różnią – rzetelne zestawienie różnych opcji.
Dzięki temu, że trafia do nas wielu, bardzo różnych Klientów, wiemy jakie problemy i wyzwania mają na swojej ścieżce. W artykule postaramy się nie tylko wymienić problemy ale również dać Ci konkretną instrukcję jak ustrzec się przed większością z nich. Skupimy się głównie na meblach na wymiar, chociaż w zestawieniu znajdą się również gotowe meble czy rozwiązania modułowe.
Główne problemy we współpracy z samodzielnym Stolarzem.
1. Brak szczegółowych konsultacji przed realizacją.
Stolarz uczestniczy często w produkcji i montażu Twoich mebli. Ma więc ograniczony czas i najczęściej nie będzie chciał robić szczegółowych konsultacji.
Jak się przed tym zabezpieczyć?
Jeśli zależy Ci na szerokich konsultacjach różnych rozwiązań, to przed rozpoczęciem współpracy ze Stolarzem powinnaś/-eś zrobić projekt z Architektem bądź skorzystać z usług firmy, która również projektuje zabudowy. Pomijam fakt, że większość dobrych Stolarzy nie podejmie się realizacji mebli bez projektu. Szerzej o tym napisaliśmy w artykule: Czy musisz mieć projekt żeby zrobić meble na wymiar?
Dzięki temu “ciężar” takiej konsultacji możesz przenieść na Architekta. Wiemy, że niektóre wątpliwości trzeba skonsultować na bieżąco, dopiero na etapie realizacji mebli i ciężko przewidzieć je wcześniej, zwłaszcza jeśli robisz remont pierwszy raz. Jeśli w takim przypadku korzystałaś/-eś z usług Architekta właśnie On może odpowiedzieć Ci na wszelkie wątpliwości. Chyba, że trafisz na wykonawcę, który będzie dosyć otwarty aby doradzać Ci bez ograniczeń. Polecamy na etapie wyboru zapytać wprost czy Stolarz w standardzie udziela takich konsultacji – to może być jedno z kryteriów Twojego wyboru wykonawcy.
2. Niekompleksowa usługa.
Kolejnym problemem może być fakt, że Stolarz często nie będzie chciał np. dokupić dodatków. Najczęściej również nie podłączy sprzętów.
Większość stolarni ma określony i najczęściej sztywny zakres swoich usług. Jest to zrozumiałe, korzystając z usług Stolarza musisz mieć świadomość, że raczej nie podłączy płyty indukcyjnej, instalacji hydraulicznej i wielu innych elementów. Dokupienie dodatków czy nietypowe wykończenie ściany nad blatem w takim zakładzie raczej nie wchodzi w grę.
Jak się zabezpieczyć przed tym problemem?
Aby uniknąć tego problemu najlepiej jak przygotujesz dokładny zakres prac, bądź poprosisz o przygotowanie takiego zakresu przez Twojego Architekta. W rozmowie z przyszłym wykonawcą już na wstępie zapytaj czy któryś z punktów może nie wchodzić w zakres prac jego firmy. Zazwyczaj firmy mają określony zakres usług, jednak aby się o tym przekonać często to Ty musisz o to zapytać.
3. Brak elastyczności.
Kolejny problem to częsty brak elastyczności. Chodzi tu przede wszystkim o zakres nietypowych prac.
Większość Stolarni dąży do tworzenia powtarzalnych zabudów. Niestandardowe rozwiązania typu stalowe, spawane elementy czy nietypowe kształty zabudów są niechętnie realizowane w takich zakładach. Im zabudowa bardziej zbliżona do zabudów które pracowania robi najczęściej tym dla niej wygodniej.
Jak się zabezpieczyć?
W sytuacji w której lubisz nietypowe rozwiązania. Nawet jeśli nie masz jeszcze projektu, warto obejrzeć portfolio przyszłego wykonawcy. Zwróć koniecznie uwagę na to czy jest ono zróżnicowane czy większość zabudów jest podobnych do siebie. Jeśli uznasz, że zabudowy są do siebie bardzo zbliżone, jeśli chodzi o użyte materiały oraz elementy, może warto się zastanowić czy chcesz aby Twoje meble wyglądały podobnie.
4. Wykonana zabudowa może różnić się od wyobrażenia Klienta.
Istnieją Stolarze, którzy potrafią zrobić zabudowę bez projektu lub rysując bardzo prowizoryczny dosłownie na kartce papieru – nie koniecznie będąc równocześnie wirtuozem ołówka. Sami mieliśmy kilka przypadków telefonów od Klientów którzy prosili o konsultację czy zabudowa została prawidłowo zrobiona. Przeważnie w takich przypadkach nie było w ogóle projektu. A ciężko dochodzić racji już po montażu mebli.
Jak się zabezpieczyć?
Prostym zabezpieczeniem może być zrobienie projektów w innej firmie. Część Stolarzy nie będzie potrafiła zrobić profesjonalnego projektu samodzielnie. Możesz też uznać, że to będzie jedno z kryteriów wyboru wykonawcy. Odrzucasz wtedy tych którzy nie oferują usługi projektowania w 3d. Coraz częściej zdarza się, że Stolarze potrafią zrobić taki projekt, jednak przed realizacją koniecznie poproś o portfolio takich projektów – może się okazać, że żaden z nich nie przypadnie Ci do gustu.
Kolejnym zabezpieczeniem, o którym już wspominałem, jest skorzystanie z usług biura Architektonicznego, najlepiej z nadzorem autorskim, bądź z manufaktury, która potrafi projektować zabudowy w 3d. Napewno nie polecam tworzenia zabudów bez projektu, sami nie podjęlibyśmy się realizacji mebli bez takiej dokumentacji.
Konsekwencje tworzenia zabudów bez projektu opisaliśmy w artykule: Czy musisz mieć projekt żeby zrobić meble na wymiar? Jeśli masz wątpliwości czy robić projekt Twoich mebli przed realizacją to naprawdę ważna lektura dla Ciebie.
5. Ryzyko przy współpracy z samodzielnym Stolarzem jest większe niż w większości innych opcji.
Nie chcę sugerować, że współpraca z samodzielnym Stolarzem wyjdzie Ci na złe. Wręcz przeciwnie na rynku jest mnóstwo Stolarzy którzy robią świetną robotę. Próg wejścia na ten rynek jest jednak na tyle mały, że bardzo dużo firm powstaje i dużo szybko znika z rynku. Szerzej problem ryzyka opisaliśmy w artykule: Meble z IKEA czy od Stolarza – rzetelne porównanie rożnych opcji.
Muisz mieć świadomość, że przy współpracy z samodzielnym Stolarzem istnieje ryzyko nie tylko kiepskiej jakości samego produktu ale i niedokończenia samego projektu – Klienci zgłaszają również takie przypadki.
Jak zminimalizować ryzyko przy takiej współpracy?
Aby uniknąć tego problemu najlepiej zapoznaj się z portfolio wykonawcy. Ostateczną próbą jest prośba o rekomendacje od Klientów. Bądź w tym nieustępliwy. Dobry wykonawca musi mieć zadowolonych Klientów jeśli ich nie ma lub nie potrafi tego udowodnić zapytaj się siebie czy jesteś gotowa/-y na ryzyko żeby wykonywał zabudowy dla Ciebie.
Problemy we współpracy z masowym studiem mebli na wymiar.
6. Brak profesjonalnej koordynacji.
Główny problem przy tym typie dostawcy jest fakt, że to całkiem dobrze zorganizowana maszyna, ale większość jej elementów nie jest ze sobą powiązanych mocnym “łącznikiem”. Co prawda rozmawiasz z jedną Osobą na starcie i zawsze możesz do niej wrócić. Jednak przeważnie nie będzie ona wiedziała co się dzieje z Twoimi zabudowami. Musi kontaktować się z działem produkcji, montażu itp. Często te działy to osobne firmy działające bardziej jak podwykonawcy. A cała organizacja tylko z zewnątrz wygląda jak jedna firma. Nie jest to reguła, jednak wiemy, że takie modele biznesowe istnieją.
Jak uniknąć tego problemu?
Aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją wystarczy, że zapytasz przed podpisaniem umowy kto będzie koordynował cały projekt do momentu jego oddania. Czy ta sama Osoba będzie obecna przy odbiorze prac. Tak abyś mogła/mógł z Nią porozmawiać czy wykonanie zgadza się z ustaleniami początkowymi i tymi na umowie.
7. Problem z egzekfowaniem gwarancji od firm meblarskich.
To kolejna rzecz na którą warto zwrócić uwagę. Fakt, że gwarancja istnieje, nie koniecznie oznacza, że łatwo z niej skorzystać. Może się okazać, że jak już wypuścisz montażystów z domu, procedura wyegzekwowania gwarancji może być skomplikowana i generować sporo pracy po Twojej stronie. Klienci wspominają o infoliniach i kilkukrotnych wymianach wadliwego elementu np. przez pomyłki w wymiarach. Przez duże “rozproszenie“ działów takiej firmy może tu wystąpić sytuacja gdzie każdy zwala niedociągnięcia na inną część firmy lub podwykonawców.
Jak nie dopuścić aby gwarancja nie była tylko “wirtualna”?
Aby ustrzec się przed tym problemem dowiedz się koniecznie nie tylko o warunki gwarancji ale o to kto będzie przyjmował ewentualne zgłoszenia. Jeśli jest to przypadkowa Osoba która jest obecnie w biurze, a nie opiekun tego projektu, może to być mało efektywne rozwiązanie.
Problemy we współpracy z sieciami typu IKEA
8. Różnica w początkowej i końcowej cenie mebli.
Tu główny problem o którym często wspominają nam Klienci to fakt, że każdy, nawet najmniejszy element jest wyceniany osobno. Stąd cena końcowego produktu może się znacznie różnić od początkowych założeń. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę fakt, że początkowa cena mebli, nie zawiera ich transportu i montażu – aktoś przecież będzie musiał tę pracę wykonać.
Jak uniknąć nieporozumień z ceną?
Aby uniknąć nieporozumień na tym polu powinnaś/-eś mieć pełną listę tego co chcesz zrobić. Aby stworzyć taką listę potrzebna będzie Ci dosyć specjalistyczna wiedza. Nie jest to, na szczęście wiedza tajemna i jesteś w stanie stworzyć taką “checklistę” samodzielnie lub z pomocą znajomego który już robił u siebie zabudowy.
Problemy przy zakupie z sieciówek (gotowych mebli z najniższej półki cenowej).
9. Kiepska jakość zabudów meblowych.
Tu głównym problem będzie jakość mebli. Z tego problemu będą wynikać inne. Głównie chodzi o problemy z szufladami, zawiasam, systemami wewnętrznymi albo ich brakiem.
Czy da się zabezpieczyć przed kiepską jakością takich mebli?
Niestety. Przed tym problemem raczej nie da się zabezpieczyć bez dodatkowej inwestycji. Aby ekstremalnie zaoszczędzić możesz kupić najtańsze zabudowy z bardzo słabymi komponentami i wymienić elementy takie jak prowadnice, zawiasy, czy fronty. Będzie to najpewniej najbardziej efektywny kosztowo proces, jednak wiąże się z zaangażowaniem Twojego czasu nie tylko na zakup dodatkowych materiałów ale i dokształcenie się z zakresu dostępnych systemów i ich montażu. To prawie jakbyś wykonał meble samodzielnie – taki eksperyment nie musi się dobrze skończyć.
Problemy przy współpracy z manufakturą mebli na wymiar.
Specyfika współpracy z bezobsługową manufakturą jest następująca:
- Taka firma, a nasza do nich się zalicza, wyróżnia się przede wszystkim tym, że kazdy projekt prowadzony jest przez Koordynatora. Koordynator to Twój “Concierge”. To znaczy, że załatwi za Ciebie większość spraw. Od projektu, przez zasugerowanie dodatków, nadzór montażu po ewentualne poprawki. Skoordynuje nawet zakup dodatków na których Ci zależy.
- Firma z pełną koordynacją będzie elastyczna i dostosuje się do Twojego budżetu na meble, ale uwzględni cenę koordynacji wszystkich prac.
- Załatwi rzeczy, których Ty nie chcesz robić (np. pojedzie do sklepu i kupi dodatki, bądź zamówi czy samodzielnie dopasuje je do zabudów).
10. Wysoka cena usługi tworzenia mebli na wymiar.
Wydaje się, że wyższa cena to jedyna wada takiego rozwiązania. Jednak nawet jeśli masz do dyspozycji wystarczający budżet to w niektórych przypadkach taka usługa może nie być uzasadniona. Kiedy? np. gdy szykujesz mieszkanie na wynajem w niskim standardzie i masz bardzo ograniczony budżet. Wiemy, że nieruchomości na wynajem w niektórych lokalizacjach nie potrzebują wysokiego standardu – po prostu taka firma jak nasza może nie sprawdzić się w tym przypadku. Musisz mieć jednak świadomość, że wtedy Ty sama/sam przejmiesz rolę koordynatora prac – ktoś to musi zrobić i własnie za tę usługę dopłacasz w firmach takich jak nasza.
Taka usługa nie jest dla każdego. Wiemy, że jeśli szukasz rozwiązania budżetowego to mimo wielu plusów ta usługa może nie spełnić Twoich oczekiwań. Jednak może warto to sprawdzić. Jak to zrobić bezboleśnie? To proste, zostaw swój numer telefonu – oddzwonimy do Ciebie.
Jak ustrzec sie przed nieporozumieniami związanymi z cenami mebli na wymiar?
Aby uniknąć nieporozumień związanych z budżetem najlepiej przy pierwszym kontakcie zapytać taką firmę o orientacyjną cenę ich usług. Dobre firmy są w stanie bardzo szybko pokazać Ci na przykładach jakiego zakresu cen możesz oczekiwać jeśli zdecydujesz się na współpracę z nimi. Co więcej takie firmy będą w stanie podać Ci orientacyjną cenę za całość usługi. Mimo tego, że cena będzie orientacyjna to często będzie bardziej precyzyjna niż wstępna cena szacowana np. w IKEA bo wyceniający będzie miał w głowie całą usługę a nie jej część jak w przypdaku sieci. Podjęcie decyzji czy brać takiego wykonawcę pod uwagę powinno być proste i szybkie. Ponieważ takie firmy zdają sobie sprawę, że bezobsługowość jest ważna dla ich Klientów. Bezproblemowość całej komunikcji z taką firmą może być również Twoim kryterium przy wyborze wykonawcy.
Podsumowanie
Główne problemy które możesz napotkać przy zakupie mebli (nie tylko na wymiar) to:
- Brak możliwości większych konsultacji.
- Brak kompleksowości usługi (brak dokupienia dodatków czy montażu niektórych elementów).
- Brak możliwości realizacji nietypowych, oryginalnych zabudów.
- Ryzyko powstania zabudowy odbiegającej od projektu lub Twojego wyobrażenia.
- Podwyższone ryzyko “niedowiezienia” lub niskiej jakości realizacji.
- Rozproszona odpowiedzialność za zabudowy – w różnych tematach rozmawiasz z różnymi Osobami.
- Gwarancja – mimo, ze jest to czasem jest trudna do wyegzekwowania.
- Brak świadomości końcowej ceny nawet przy zaawansowanych etapach ustaleń.
- Niska jakość mebli.
- Wysoka cena zabudów.
Jak widzisz tych problemów może być sporo. Mam nadzieję, że wyczerpująco wyjaśniłem Ci jak możesz ustrzec się przed większością z nich.
Jeśli ten materiał był dla Ciebie interesujący podziel się nim proszę z Osobą której może się przydać na jej etapie remontu. Dzięki temu My zwiększamy zasięg a Ty możesz po prostu pomóc znajomemu.
Już wiesz, że współpracując z różnymi rodzajami firm możesz spodziewać się różnych problemów zastanawiasz się czy podjąć współpracę z firmą taką jak nasza? Możesz to sprawdzić w bardzo prosty sposób. Kliknij tu i zostaw numer telefonu – oddzwonimy -> Ty ocenisz.
Szanujemy “prawo do nie” do takiego stopnia – że sami doradzimy inną usługę jeśli widzimy, że nasza nie będzie odpowiednia dla Ciebie.